субота, 8 січня 2022 р.

"День візерунка з ромбів". Інформаційне повідомлення

 


8 січня святкують День візерунка з ромбів (Argyle Day) або День Аргайлу. Аргайл - це візерунок з ромбів або квадратів, розташованих у шаховому порядку і утворюють паралельні та поперечні смуги різних кольорів. Термін походить від імені шотландського клану Кампбел у графстві Аргайл. Цікаво, що цей орнамент присутній на панчохах жителів Північно-Шотландського нагір'я принаймні з XVII століття.

Насправді спочатку візерунок з «ромбиками» на текстильних виробах увійшов у моду у Великій Британії, а після Першої світової війни в США. Пізніше орнамент Аргайл став використовуватися навіть у дизайні інтер'єру.

В Україні також використовуєтья ромб у візерунках, наприклад у вишивці.

Найбільш поширеними мотивами геометричних орнаментів є ромби, трикутники, квадрати, кола, хвилясті лінії, зигзаги,меандри, шеврони та різноманітні їх поєднання, з яких утворюються комбіновані мотиви.


 Ромб символізує Матерію у динаміці. З духовної точки зору ромб – це «душа в окрасі» (за С.Верговським). Здавна цей знак вважають символом родючості, запліднення; символ жіночого начала в природі – Матері-Природи. В орнаменті цей символ зображується у вигляді ромба з гачками на верхній та нижній вершинах. Цей знак це називають «ромб-жаба».

Ромб із крапками найчастіше трактують, як знак засіяного поля. А ще його вважають одним із символів запліднення. Його досить часто можна було зустріти на одязі жінок (включаючи весільне вбрання), що перебували у шлюбі перший рік. Запліднення та народження дитини вважалось основним у шлюбі. Тому свої побажання та прохання про це фіксували на сорочці.

Ромб із крапками, на кінцях якого присутні хрести, — це знак розповсюдження блага на чотири сторони. 


Ромб, сторони якого по кутках продовжені, а середина – відмічена (його ще називають «ромб-реп’ях» або «мала решітка»), — означає зруб, адже саме так укладались балки при будівлі хати. А ще символізує огороджену територію з вогнищем або вівтарем. Це місце перебування наших пращурів.

Перехрещений ромб – давній знак, що позначає землю – поле, ділянку, які можуть давати врожай.

Ромб із продовженими лініями зверху, що нагадують крила, — це символ Душі, і він дуже схожий на птаха. Оскільки Душа – це згусток позитивної енергії з крилами, то й кількість пір’їн має відповідати сакральним числам (3,4,5,7,12). Вогонь душі у вишивці позначали червоними чи різнокольоровими крапками.
Немає коментарів:

Дописати коментар