суботу, 25 квітня 2020 р.

ЗАВІДУВАЧ СІЛЬБУДУ, ПИСЬМЕННИК - МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ


Микола Трублаїні   (25 квітня 1907 — 5 жовтня 1941) — український письменник.













    Народився 25 квітня 1907 року в селі Вільшанка, нині Крижопільского району Вінницької області. У 1915 році пішов до Немирівської гімназії. Навчання він не закінчив — у п’ятому класі втік на фронт, бажаючи допомогти червоноармійцям. До фронту Микола не потрапив — впав з вагону поїзда і покалічив ноги. Після одужання повернувся до рідного села, де став комсомольським активістом — організовує хату-читальню, керує сільською самодіяльністю, в шістнадцять років завідує сільбудом.
   У вінницьких газетах почали з’являтися його дописи і кореспонденції про життя на селі. У 1925 році редакція газети «Червоний шлях» посилає М. Трублаїні на навчання на Всеукраїнські курси журналістики у Харкові. По закінченні курсів він працює в редакції харківської газети «Вісті». Узимку 1927 року Трублаїні як кореспондент «Вістей» вирушає у двомісячну подорож на Далекий Схід. Його кореспонденції «Листи з далекої подорожі», «Великим Сибірським шляхом» публікуються в газеті під псевдонімом Гнат Завірюха.
    В 1930 році Трублаїні вирушає в експедицію в Арктику, на острів Врангеля на криголамі «Ф. Літке». Оскільки місце журналіста в експедиції було вже зайняте, письменник опановує професії кочегара, механіка, вантажника і влаштовується на судно котельним днювальним. За участь у цьому рейсі М.Трублаїні нагороджено медаллю. 
  Він загинув восени 1941 року у боях під Дніпропетровськом. Ім’ям М. Трублаїні названо українську літературну премію за твори для дітей і юнацтва.

Твори
«Вовки женуться за оленями», збірка
«Оповідання боцмана», збірка
«Берег невідомого острова», збірка
«Хатина на кризі», збірка
«З півночі мчав ураган», збірка
«Лахтак», повість
«Мандрівники», повість
„Шхуна «Колумб», повість
«Орлині гнізда», повість
«Глибинний шлях», науково-фантастичний роман
«Твори у 4-х томах», зібрання
«Мандри Закомарика», збірка
«Оповідання про далеку Північ»
«Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку», казка
«Волохан», збірка
«Крила рожевої чайки», збірка
«Пустуни на пароплаві», збірка

Немає коментарів:

Дописати коментар