У кожного народу своя і рідна мова. Сьогодні ми знайомимо наших читачів з кримськотатарською мовою, адже в Києві проживає значна частина кримчаків , які володіють цією мовою.
Кримськотатарська мова (крим. Qırımtatar tili) або кримська мова (крим. Qırım tili) — тюркська мова, рідна мова кримських татар. Належить одночасно до кипчацько-половецької і огузької груп, що дозволяє кримським татарам розуміти як мови країн Середньої Азії, так і Західної Азії. Також це аглютинативна мова (побудова словотворення і речень передається через додавання афіксів до відповідних слів для передачі сенсів) з елементами аналітизму.
Кримськотатарська мова формувалась до 14-15 ст. на основі кипчацьких (половецьких) мов в Криму. Одним із найдавніших свідоцтв є Codex Cumanicus датований 1330 роком, в якому зібрані молитви, загадки і гімни 13-14 століть.
Де можна вивчати кримськотатарську мову?
Наразі кримськотатарську мову можна професійно вивчати у Київському національному університеті імені Т. Г. Шевченка та Таврійському національному університеті імені В. І. Вернадського.
У Львові курси можна відвідати в Українському Католицькому Університеті, студенти можуть навіть отримати бали.
Також для дітей на Київщині є кримськотатарська школа-ліцей Birlik. Також є дитячий освітній центр Qırım ailesi, де є безкоштовні онлайн заняття кримськотатарської мови, та інші кружки.
Захист кримськотатарської мови в Україні забезпечується:
🔗Законом про корінні народи від 01.07.2021 № 1616-IX та
🔗Розпорядженням Кабінету міністрів від 23 лютого 2022 р. № 224-р Про схвалення Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.
🔗Мультимедійна платформа Bülbül для дітей, може бути корисною і для дорослих-початківців: на сайті є словничок та навчальний посібник і інтерактивні матеріали, у плейлістах на ютубі зібрані мультфільми, казки та пісні кримськотатарською мовою.
🔗 Безкоштовний курс UA:South з Мамурє оджа (YouTube)
🔗Онлайн урок з Мамурє оджа з курсу Крим-це ми (YouTube)
🔗Транслітерація кирилиці на латинку
🔗Glosbe: онлайн перекладач з кримськотатарської на українську
🔗Lugat - додаток на Android (словник)
🔗Lugat - додаток на iOs (словник)
🔗Посібник для початкового рівня: Кримськотатарська швидко, 2000 слів на кожен день. Абібулла Сеіт Джеліль (електронна книга)
🔗Кримськотатарсько-український розмовник. Абібулла Сеіт Джеляла (електронна книга)
🔗Українсько-кримськотатарський словник
У бібліотеці ви можете ознайомитись із декількома книжками кримськотатарською мовою та розмовником з перекладом на українську мову.
Говоримо кримськотатарською: рос.-Укр. - Кримськотатар. розмовник / Уклад. А. Велієв – Київ: Голов. спеціаліз. ред . літ. мовами нац. меншин України, 1995. – 255 с.
Розмовник складений з найуживаніших слів, виразів, діалогових форм, що допоможуть спілкуванню без перекладача, тим хто ще не досконало володіє кримськотатарською мовою.
Кримський інжир: антологія / укладачі Алім Алієв, Анастасія Левкова. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. — 424 с.
Ця книжка — результат другого письменницько-перекладацького конкурсу «Кримський інжир / Qirim inciri» (2019), організованого Кримським домом. В антології зібрано найкращі твори, подані на конкурс, — українською та кримськотатарською мовами, прозу та поезію, оригінали й переклади.
https://drukarnia.com.ua/articles/krimskotatarska-mova-ninishnii-stan-i-de-vivchati-hKvfDhttps://uk.wikivoyage.org/wiki/Кримськотатарський_розмовник
Фраза Переклад Транскрипція
Здрастуйте. Selâm aleyküm. Сєлям алєйкум.
Привіт. Meraba. Мєраба.
Як у вас справи? şleriñiz nasıl? Ішлеринъиз насил?
Добре, дякую (вам). Yahşı, sağ oluñız. Яхши, саг олунъиз.
Як Вас звати? Siziñ adıñız ne? Сизинъ адинъиз не?
Немає коментарів:
Дописати коментар