понеділок, 10 лютого 2025 р.

«Зелена» столиця Європи». Інформування.

 Яке місто отримало титул «Зелена столиця Європи» у 2025 році?

Ми інформували читачів бібліотеки про  «Зелена» столиця Європи»

Європейська комісія офіційно визнала Вільнюс зеленою столицею Європи в 2025 році. Цей почесний титул, присвоєний литовській столиці, визнає її відданість екологічній стійкості та проголошує нову еру екологічної свідомості для міста.

Трохи про конкурс. Конкурс проводять із 2008 року. Ця ідея, яка має на меті заохотити міста бути якомога дружнішими до природи та створити більш здорове середовище для самих громадян, виникла в меморандумі про взаєморозуміння, підписаному п’ятнадцятьма європейськими містами.

Подаватися на конкурс можуть будь-які міста. Зазвичай із претендентів обирають десять найкращих.

Оцінюють їх за семи критеріями:

1. якість повітря,

2. якість води,

3. рівень шуму,

4. управління відходами,

5. розвиток циркулярної економіки,

6. сприяння біорізноманіттю,

7. адаптація до зміни клімату.

Потім Єврокомісія обирає трьох фіналістів.

Цього року до трійки увійшли литовський Вільнюс, португальський Гімарайнш та австрійський Грац. Найвидатнішому місту дістається титул «зеленої столиці» і 600 000 євро на проведення івентів та реалізацію проєктів.

Для України Литва є надійним другом і партнером, що завжди підтримує нас у найважчі часи – гуманітарно, дипломатично, військово та політично.

Під час дискусії були обговорені ключові екологічні виклики, що впливають на майбутнє України та Європи:

• Екологічна шкода, завдана військовою агресією росії в Україні, має транснаціональні наслідки, які впливають на сусідні країни, Європу та світ.

• Формула миру Президента України Володимира Зеленського – шлях до справедливого і сталого миру, де важливу роль відіграє екологічна безпека.

• Під час розмінування територій необхідно враховувати екологічні аспекти цього процесу та застосовувати методи, дружні до довкілля.

• Міжнародне визнання екоциду та парламентські ініціативи щодо цього питання.

• росія як агресор має понести відповідальність за всі злочини, вчинені на території України, включаючи злочини проти довкілля.

Зауважимо, Зелені столиці стають частиною мережі Зелених столиць, що складається з 36 міст, і продовжують співпрацю над амбітними ідеями міського розвитку.

При цьому італійський Тревізо та іспанський Віладекан стали маленькою Зеленою столицею Європи. Міста з чисельністю населення 20 000 і більше можуть претендувати на звання малої європейської столиці або міста зеленого листя до 100 тисяч населення.

Європейська зелена столиця за тверду відданість цілям сталого розвитку, засновану на реалістичному та відповідальному підході до зміни клімату, зростання міст і викликів, які це створює. Гасло Вільнюса «Ми будуємо найзеленіше місто» відображало прагнення міста створити стале майбутнє та бажання залучити всіх жителів Вільнюса до створення більш сталого міста та життя в ньому. Єврокомісія помітила сміливість Вільнюса визнати, що він ще не є найзеленішим, але цілеспрямовано йде цим шляхом, прагнучи не лише до стійкості, а й до якісного життя своїх громадян.

Електронні ресурси:

https://madeinvilnius.lt/uk/новини/місто/2025-рік-офіційно-починається-з-Вільнюса-як-зеленої-столиці-Європи/

https://zakordon.24tv.ua/vilnyus-obrali-zelenoyu-stolitseyu-yevropi-2025-roku_n2407863

https://ovchynnykova.com/archives/4042

https://news.finance.ua/ua/yake-misto-otrymalo-tytul-zelena-stolycya-yevropy-u-2025-roci

Немає коментарів:

Дописати коментар