Аб'юзер - це людина, яка спочатку входить у довіру, що робить об'єкт його уваги ще більш вразливим. Ці люди знущаються та принижують оточуючих без видимої причини, це їхня звичка жити та спілкуватися. Таких людей називають аб'юзерами (від англійської abuse — жорстоке поводження, зловживання владою).
Аб'юз в перекладі означає «насильство», «образа» і «жорстоке поводження», а людина, яку називають аб'юзером, піддає інших насильству - ображає, принижує, шантажує або примушує їх до чогось проти їхньої волі.
Аб'юзер — це особа, яка зловживає своїм становищем та проявляє контроль над іншою людиною з метою її заволодіння та підпорядкування. Аб'юзери можуть діяти на фізичному, емоційному, психологічному та соціальному рівнях, створюючи атмосферу страху, невпевненості та залежності.
Поширені ознаки аб'юзерів:
Контроль та домінування. Аб'юзери часто прагнуть максимального контролю над постраждалою людиною, встановлюючи правила та обмеження, що стосуються її життя, сім'ї, друзів, роботи тощо.
Емоційне знущання. Вони можуть систематично занижувати самооцінку та психологічно маніпулювати, використовуючи примхливість, погрози, звинувачення та заборони.
Фізичне насильство. Деякі аб'юзери можуть застосовувати фізичну силу, щоб змусити партнера бути слухняним та підкорятися їх вимогам. Фізичне насильство може проявлятися в ударах, штовханнях, задушеннях та інших формах.
Фінансовий контроль. Аб'юзери можуть контролювати фінанси та впливати на економічну незалежність жертви, обмежуючи її доступ до грошей, роботи або інших ресурсів. Це робить постраждалу людину залежною та позбавленою можливості втілювати власні мрії та цілі.
Ізоляція. Аб'юзери часто намагаються відокремити жертву від її соціального середовища, друзів і родини. Вони можуть створювати враження, що ті, хто оточує жертву, є небезпечними або не вартими довіри, тим самим підсилюючи її залежність від аб'юзера.
Аб'юзивні стосунки: наслідки
Аб'юзивні стосунки мають психологічні, емоційні та фізичні наслідки для постраждалих. Деякі загальні симптоми аб'юзивних стосунків включають:
Емоційні та психологічні проблеми. Жертви аб'юзивних стосунків можуть страждати від депресії, тривожних розладів, посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та інших психічних проблем, вирішення яких потребує професійної допомоги.
Ізоляція від підтримки та допомоги. Аб'юзивний стиль стосунків може призвести до того, що постраждала людина не буде шукати підтримки та допомоги, оскільки може відчувати себе винною або мислити, що ніхто не зрозуміє її ситуацію.
Цикл насильства. В аб'юзивних стосунках може виникнути цикл насильства, коли після епізодів аб’юзу або залежно від настрою аб'юзера наступають періоди «сильного кохання», «помилування» чи «миру». У результаті чого жертва може відчувати додатковий страх та нерозуміння ситуації.
Існує низка кроків, які постраждалі можуть зробити для того, щоб вийти з аб'юзивних стосунків та відновити свою безпеку:
Діалог із людьми, яким можна довіряти. Розмова з друзями, родичами або професіоналами може допомогти жертві зрозуміти, що вона переживає насильство, і знайти підтримку.
Зберігання доказів. Людина, яка постраждала від аб’юзу має збирати докази або записи подій, що свідчать про аб'юзивну поведінку. Ці матеріали допоможуть надалі працювати з правоохоронними органами або юристами.
Звернення до професіоналів. Жертва може звернутися до спеціалістів, таких як психологи, соціальні працівники, юристи або центри підтримки постраждалих від насильства. Вони нададуть необхідну допомогу, поради і настанови щодо безпеки та шляхів виходу з таких стосунків.
План безпеки. Важливо розробити план безпеки, який включатиме кроки для захисту себе. Наприклад вихід із небезпечного середовища, знаходження безпечного притулку, забезпечення фінансової незалежності та за необхідності залучення правоохоронних органів.
Правовий захист. У більшості країн світу вже існують закони та організації, що захищають постраждалих від насильства. Вони можуть звернутися до поліції або отримати юридичну допомогу, щоб забезпечити собі захист, охорону та правову підтримку.
Самозахист. Вивчення навичок самозахисту та самооборони може допомогти постраждалим від аб’юзу відчувати себе більш безпечно та бути готовими реагувати на потенційну небезпеку.
Допомога: куди звернутися?
1. «Гарячі лінії» соціально-психологічної підтримки працюють за номерами 15-47 та 116 123. Лінія безоплатної правової допомоги - 0 800 213 103.
2. Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)
3. Найшвидший спосіб проконсультуватися з юристом системи Безоплатної Правової Допомоги — зателефонувати до контактного центру. Юристи на зв’язку у будні з 8:00 до 18:00 за Київським часом. З мобільних чи стаціонарних телефонів у межах України: 0 800 213 103. дзвінки безкоштовні.
Електронні ресурси:
https://www.rozmova.me/blog/abyuz
https://la-strada.org.ua/garyachi-liniyi
Немає коментарів:
Дописати коментар