Олександр Петрович Довженко - український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографа.
У кінематографії з 1926 р. О.Довженко починав режисером і сценаристом Одеської кіностудії, потім працював художнім керівником Київської кіностудії.
Однією з магістральних його робіт дослідники вважають стрічку "Земля", що стала важливим надбанням не лише українського кінематографа, а й світового, здобувши прихильність представників міжнародної кіноспільноти.
Німа чорно-біла стрічка хронометражем у 89 хвилин розповідає про період колективізації. У притаманній для нього філософській манері Довженко перетворив образ землі на метафору - вона стала сенсом існування українського селянина. За сюжетом, у своєму гармонійному світі землероби ведуть щасливе позачасове життя, спокій якого порушує поява трактора. У такий спосіб Довженко у фільмі продемонстрував розірвання зв’язку із землею, яке спричинила колективізація.
На київські екрани "Земля" вийшла 8 квітня, але вже за 9 днів її зняли з показів через "натуралізм і замах на звичаї".
Наприкінці XX століття європейське міжнародне журі визначило 10 найкращих фільмів усіх часів і народів. Єдиною німою стрічкою, що ввійшла до цієї десятки, була "Земля" Довженка.
У 2012 році Національний центр Олександра Довженка розпочав реставрацію стрічки на основі оригінальної версії 1930 року. Музичний супровід до фільму "Земля" на замовлення Довженко-Центру створив український етногурт "ДахаБраха".
В 2021 році «Земля» посіла друге місце в опитуванні Довженко-Центру щодо визначення найкращих фільмів в історії українського кіно.
Посилання на доступ до кінофільму "Земля":https://youtu.be/aqKpWgm1nfI?si=BODIabWldMmq6YIP
Бібліотечні книги, які можна прочитати:
Безручко, О. Невідомий Довженко. - Київ: Фенікс, 2008. - 312 с.
Марочко, В. Зачарований Десною. - Київ: Києво-Могилянська академія, 2006. - 285 с.
Марочко, В. Олександр Довженко: Зачарований Десною. - Київ: Парламентське видавництво, 2019. - 576 с.
Панасенко, Т. Олександр Довженко. - Харків: Бібколектор, 2020. - 120 с.
Шудря, М. Геній найщирішої проби. - Київ: Юніверс, 2005. - 384 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар