середа, 27 листопада 2024 р.

"День черепахи". Відеорозповідь

День  черепах нагадує про захоплюючий світ черепах і нашу постійну відповідальність за їх збереження. Розмірковуючи про важливість цих стародавніх істот і виклики, з якими вони стикаються, ми усвідомлюємо, що відіграємо ключову роль у їх збереженні. Люди можуть всиновлювати або спонсорувати черепах, підтримувати природоохоронні організації, брати участь у прибиранні пляжів та зменшити використання одноразового пластику.
  В Україні війна, але  з огляду на це наші воїни і рятувальники рятують тварин 


вівторок, 19 листопада 2024 р.

"1000 днів стійкості". Інтерактивний арт-плакат

19 листопада 2024 р. важливий символічний день, коли виповнюється 1000 днів від початку повномасштабної агресії росії проти України. Це 1000 днів мужності та незламності України.

У цей день ми згадуємо про відвагу наших захисників, силу духу нашого народу та незламність нашої держави. Україна продовжує боротися, об’єднана навколо спільної мети – перемоги й мирного майбутнього.

Цей плакат створювали читачі бібліотеки. Висловлювали свої думки, бачення, переживання засобами зображень, висловлювань своїх думок, віршами і малюванням.


четвер, 24 жовтня 2024 р.

"28 жовтня - День визволення України від німецько фашистських загарбникі...

Битва за визволення України, що тривала 680 діб і складалася з ряду великих операцій, у яких брали участь до половини живої сили і бойової техніки всіх діючих радянських Збройних Сил, стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над фашистськими загарбниками. За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації.


Ціна перемоги – втрачені мільйони життів,  розбиті родини та скалічені долі. В Україні не лишилося практично жодної родини, яка б не зазнала втрат.

У цей день Україна віддає шану українцям, які боролись і перемогли нацизм у роки Другої світової війни, дякує тим, хто в тилу працею наближав розгром ворога та допомагав відбудовувати Україну з руїн.
НА СЬОГОДНІ Україна виборює свою свободу у війні з росією. Історичні уроки минулого треба пам'ятати!

четвер, 17 жовтня 2024 р.

"Солом'янський район: самоврядування". Експрес-огляд адмін-сайту

Огляд у рамках Європейського тижня місцевої демократії. Ця інформація буде корисна кожному жителю району . Звертаємо увагу!👍💙💛


 

"Бібліотекарки пройшли національний тест з медіаграмотності". Експрес - інформація

 Вже третій рік поспіль у жовтні, напередодні Глобального тижня медіаграмотності, національний проєкт з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, спільно з програмою USAID «Мріємо та діємо», IREX, ПРООН в Україні та Zinc Network організовує національний тест з медіаграмотності. 

Національний тест з медіаграмотності стартував о 8:30 сьогодні, 17 жовтня

Колектив бібліотеки: ми долучилися!


бібліотекарка: Людмила Перепечаєва 


бібліотекарка: Світлана Зелікова


бібліотекарка: Євгенія Зелікова


бібліотекарка: Ольга Усачова

бібліотекарка: Олена Губанкова

бібліотекарка: Ірина Малькова


                                        завідувачка бібліотеки: Світлана Кривошеєва


Наші результати:



середа, 16 жовтня 2024 р.

"Осінній настрій". Гурток малювання

Осіння пора. Осінній настрій. Сьогодні малювали осіннє дерево💚💛😊

"Місцеві органи влади". Пізнавальна вікторина


   



«Книги про здорове харчування». Книжкова виставка

 16 жовтня - Всесвітній день здорового харчування. Здорове харчування - це не тільки добре самопочуття і позбавлення від багатьох недуг, міцна нервова система і нормалізація ваги, але й любов та повага до себе, це прагнення до здорового і тривалого життя.  Для наших читачів ми організували виставку книг за цією темою:


Здорове харчування - це збалансоване споживання білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів з урахуванням добової фізіологічної потреби людини у харчових і біоактивних речовинах.



Рекомендації для здорового харчування (ВООЗ):

Споживайте адекватну кількість калорій для задоволення власних потреб в енергії та основних поживних речовинах.

Споживайте достатню кількість корисних харчових продуктів щодня: овочів, бобових, фруктів, цільних злаків, горіхів, насіння, яєць, нежирного м’яса, риби та молочних і кисломолочних продуктів.

Уникайте частого споживання харчових продуктів і страв зі значним вмістом солі, цукру та жиру.

Намагайтеся дотримуватись оптимального режиму харчування та набути здорових харчових звичок.

Пийте достатньо рідини, обирайте напої, котрі не містять багато калорій. Не починайте вживати алкоголь чи обмежте його споживання.

Постійно і ретельно дотримуйтеся правил харчової безпеки, зокрема чистоти, обирайте лише якісні та безпечні харчові продукти, із належними умовами їхнього транспортування, зберігання та приготування.

Намагайтеся більше рухатись і займатися фізичними вправами щодня.

Пам’ятаємо, здорове харчування – стиль життя, який сприяє міцному здоров’ю та довголіттю. Це довгострокова стратегія, а не короткострокове вирішення швидких завдань.  

Бібліотечні книги, які варто взяти для прочитання в бібліотеці:

1. Білик, Е. Ідеальна фігура: харчування, тренування, хороший настрій. - Донецьк: ТОВ ВКФ "БАО", 2005. - 256 с.

2. Москоні, Л. Їжа для мозку. Наука розумного харчування. - Київ: Наш формат, 2019. - 336 с. 

3.Озерна, Д. Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя. - Київ: Yakaboo Publishing, 2020. - 160 с. 

4. Самойленко, Н. Їж, пий, худни: здоров'я без дієт. - Київ: Книголав, 2020. - 208 с. 

5. Якобчук, А. Основи медичної валеології. - Київ: Видавництво Ліра-К, 2017. - 244 с. 


вівторок, 15 жовтня 2024 р.

"Всесвітній день чистих рук". Інформування

 15 жовтня - Всесвітній день миття рук, або ж Всесвітній день чистих рук. Гігієна рук убезпечує вас від зараження найбільш розповсюдженими інфекційними хворобами. Саме на руках зосереджена величезна кількість небезпечних й не дуже мікроорганізмів. Достатньо доторкнутись брудними руками, якими переносяться вірусні, бактеріальні й грибкові патогени, до слизових оболонок - і ви можете захворіти.

 


Тож миття рук допомагає запобігти діареї та респіраторним інфекціям й навіть може допомогти запобігти інфекціям шкіри та очей. 

Як правильно мити руки: покрокова інструкція 

Насамперед зазначимо, що процес миття рук має тривати щонайменше 40 секунд.

  • Намочіть руки водою.
  • Нанесіть мило на всю поверхню рук.
  • Потріть руки долоня об долоню.
  • Потріть правою долонею по поверхні лівої руки з переплетінням пальців й навпаки. Аналогічно потріть долоню об долоню.
  • Зчепіть пальці й потріть їх.
  • Ретельно потріть великі пальці лівої та правої рук.
  • Потріть долоні пальцями по колу.
  • Змийте водою.
  • Витріть руки одноразовим паперовим рушником, за відсутності - індивідуальним тканинним. Використання останнього не підходить для великої кількості людей. 
  • Закрийте кран паперовим рушником, адже перед цим ви його відкривали брудними руками.
  • Усе, ваші руки чисті!

Дбайте про гігієну рук, це допоможе зберегти здоров’я і вам і вашим близьким.


понеділок, 14 жовтня 2024 р.

Зустріч з видавцем - Ярославом Карпцем. "Новинки видавничої майстерні "YAR"

  10 жовтня 2024 року у Бібліотеці сімейного читання імені Олеся Гончара (вул. М. Шепелєва,13) відбулася зустріч колективу бібліотекарок, учнів 10 класу середньої школи №12 з цікавою людиною - письменником, літературним критиком, видавцем, журналістом, громадським діячем - Ярославом Карпцем (псевдонім Яр Левчук).





Сьогодні пан Ярослав Карпець розповів про останні нові книги, які вийшли у видавництві YAR. Це книга про життєвий і творчий шлях Павла Тичини "Феєрія Духу". 



Карпець, Я. Феєрія Духу: роман/ Ярослав Карпець.-- Київ: Видавнича майстерня YAR, 2024. -- 2024. -- 220 с

“Спогади із щоденникових записів охоплюють 45 років життя видатного письменника, діяча української культури. У цих щоденникових записах є свідчення духовного життя та творчих пошуків автора, непересічні враження від багатьох зустрічей із діячами культури й мистецтва, думки про специфіку поетичної творчості”, – розповідає автор і видавець книги Ярослав Карпець.

Автор зазначив, що писав цю книгу три роки. Вона не з’явилася б, якби не творча співпраця з музеєм-квартирою Павла Тичини в Києві у 2021 році. Саме тоді автор започаткував культурно-просвітницький проєкт під назвою “Тичині-130”. У рамках даного проєкту відбулися інтерв’ю з науковцями, котрі розповідали любителям української літератури про збірки: “Сонячні кларнети” та “Замість сонетів і октав”.

Присутні з цікавістю подивилися документальнй фільм "ЗЛАМАНИЙ. ПАВЛО ТИЧИНА: Між гімном армії УНР і Сталінською премією" | Машина часу.

 Автор продемонстрував присутнім виставку ілюстрацій до книги студентів-дизайнерів коледжу КНУТД : Діани Коваленко, Анастасії Філіпової, Євгенії Корнієнко, Марії Микитчик, Марії Клітної, Арини Панфілець, Валерія Носкова, Ірини Шконди, Олександра Симкіна, Катерини Ігнатової, Іванни Карпової, Олени Ярошовець. Загалом студенти створили 15 малюнків до 15 розділів книжки.

А ще звучала музика у виконанні сучасних українських гуртів на слова віршів Павла Тичини: "Гаї шумлять"   гурту  "Пиріг і батіг" ,  за словами вірша раннього Павла Тичини та «Як упав же він з коня» (слова Павла Тичини, музика народна)  з аудіоальбому «Пісні Української революції» – спільний проект Українського інституту національної пам’яті, Тараса Компаніченка та гурту «Хорея Козацька».

Дерева з кулями. Автор: Олена Демір. Жанр: збірка короткої прози про війну

Це про війну з Росією. Книга, яка містить у собі багато болю.

Але тут є оповідання не тільки про війну в Україні, проте усі вони болять і зачіпають незагоєну рану в душі. Деякі оповідання спонукають до роздумів, як могло б бути, але не є.

З часом до болю звикаєш, він не зникає, просто від того що є постійним, стає не таким гучним і не так яскраво пече в середині.

Ярослав Карпець зачитав декілька коротеньких уривків з книги, які присутні дуже уважно слухали й зачитане вразило присутніх фактами про сьогоденні події та їх реальну правдивість. 

Ця книга має гарне поліграфічне оформлення.

Демір, О. Дерева з кулями. Збірка короткої прози  про війну/ Олена Демір.-- Київ: Видавнича майстерня YAR, 2024. -- 2024. -- 188 с.


вівторок, 8 жовтня 2024 р.

"Електронні ресурси міста". Webпутівник

  Доступ до інформації та цифрова грамотність дає змогу швидко й ефективно знаходити, оцінювати та використовувати інформацію з різних джерел в інтернеті. Зараз навіть складно уявити, як жило суспільство, коли не можна було просто загуглити будь-що.

Бібліотека є цифровим хабом. Ми консультуємо бажаючих та допомагаємо громадянам міста, користувачам бібліотеки. Сьогодні бібліотекарі  презентували посібник, який буде корисним кожному містянину.  Путівник ознайомить з основними онлайн-платформами та електронними ресурсами.






понеділок, 7 жовтня 2024 р.

«Україна - Кліматично нейтральний континент 2050». Інформування.

Основною метою Зеленого Курсу є перетворення Європи до 2050 року на перший кліматично-нейтральний континент, тобто місце, де усі викиди парникових газів, спричинені людською діяльністю, поглинатимуться екосистемами та технологіями уловлювання і зберігання вуглецю. Для цього був розроблений Плани дій до 2030 року для різних секторів.

Зелений Курс і Україна


З моменту презентації Європейського Зеленого Курсу, Україна долучається до неї наступними кроками:

У січні 2020 року представлено проєкт Концепції “зеленого” енергетичного переходу України до 2050 року, який називали “Українським Зеленим Курсом”. Він так і залишився на стадії проєкту. Основною метою Концепції є досягнення частки електроенергії, виробленої з ВДЕ, до 70% через 30 років. Однак Україна проголосила про намір досягти кліматичної нейтральності у 2060 році, що на 10 років пізніше європейської цілі. У липні 2021 року Уряд затвердив нову ціль України — до 2030 року зменшити викиди парникових газів до 35% від рівня 1990 року. Це не досить амбітна ціль і вона ставить під сумнів можливість досягнення кліматичної нейтральності до 2060 року.

13 серпня 2020 року Україна передала Єврокомісії позиційний документ щодо участі України у Зеленому Курсі. В ньому пропонується встановити регулярний діалог з ЄС щодо залучення України до розробки та реалізації політик у рамках ЄЗК і розробити спільну Дорожню карту участі України у Європейському Зеленому Курсі.

6 жовтня 2020 року на саміті Україна-ЄС було підписано угоду “Кліматичний пакет для стабільної економіки в Україні” (CASE) на суму 10 млн євро, що мала сприяти фінансуванню проектів з переходу до чистої і кліматично нейтральної економіки.

У 2021 році РНБО України для протидії зміні клімату та адаптації до неї передбачила розробку та затвердження «Національного плану з енергетики та зміни клімату на період до 2030 року». План так і не прийнято.

Найбільш глобальні проблеми українського клімату. 

Потепління

За останні 30 років середня річна температура в Україні вже зросла на 1,2°С.

Період від кінця 20-го століття і до сьогодні є найтеплішим за всю історію погодних спостережень в Україні (починаючи з 1890-х років). Швидкість зміни середньої, а також максимальної та мінімальної температур за період 1961 – 2013 років склала 0,3°С кожні десять років.

Усі сезони в Україні стали теплішими. Згідно з даними Мінприроди, середня літня температура в Україні виросла на 1,3°С, середня зимова –  на 0,9°С, середня весняна –  на 0,9°С, а середня осіння –  на 0,4°С.

Якщо дивитися помісячно, то найбільше підвищення середньої температури відбулося у двох місяцях: січні (на 2,3°С) та липні (на 1,4°С). Причому влітку зростає максимальна температура, тобто у цей сезон стає спекотніше, а взимку –  тепліше.

При підвищенні середньої глобальної температури, частішими будуть екстремально високі температури, екстремально низькі –  рідше. Хвилі тепла будуть тривалішими та частішими.

Як наслідок, посилилися посухи, змінилася водність річок та озер, з’явилися не характерні для України екстремальні погодні явища.

Посухи

Дані спостережень та наукових досліджень показують, що посушливі умови почали переважати в Україні, і їх інтенсивність збільшилася. Посухи стали більш частими, протягом усіх сезонів у період 2007-2012 рр. До цього, включаючи кінець ХХ століття, в Україні були відносно сприятливі умови зі слабкими посухами та вищою атмосферною вологістю.

Дослідження показує, що при очікуваному підвищенні температури повітря, навіть на 1,5°С, протягом 2020-2050 років кожен другий сезон може бути посушливим.

Водність річок та опади

Протягом останніх років рівень води у річках України протягом літнього періоду є нижчим за норму. Разом із частішою посухою та зменшенням опадів у літній період, ситуація може лише погіршитися.

Зростання температури та зміна режиму зволоження призведуть до подальшої зміни водного стоку річок і відповідно водозабезпечення окремих регіонів. Згідно з дослідженнями, яке Екодія проводила із провідними науковцями,  протягом ХХІ століття для переважної кількості адміністративних областей України буде спостерігатися зменшення поверхневого водного стоку, що пов’язано з потеплінням (збільшення приземних температур повітря, збільшення випаровуваності) та зменшенням кількості атмосферних опадів.

Найбільші величини зниження стоку будуть спостерігатись для річкових басейнів Прип’яті, Південного Бугу та Дністра. До кінця сторіччя водність може знизитись на 30%. Водний стік малих річок теж поступово зменшується, а з середини століття може зовсім припинитися.

Як кожна людина може протидіяти зміні клімату: 

Зберігайте енергію та природні ресурси, а водночас – і кошти

Зменшіть користування автомобілем до мінімуму. Віддавайте перевагу прогулянкам пішки, велосипедам/самокатам, громадському електротранспорту

Зменшуйте, використовуйте знову та переробляйте відходи

Вживайте локальні екологічні продукти, бажано рослинного походження

Купуйте товари та речі з низьким вуглецевим слідом (Вуглецевий слід – це сукупність викидів усіх парникових газів, які утворились внаслідок діяльності людини, виробництва товару чи послуги)

Робіть вибір на користь довговічності та захисту довкілля

Споживайте власну “зелену” енергію

Дбайте про природні екосистеми

Голосуйте і спонукайте політиків діяти за клімат

Об’єднуйтеся з іншими у досягненні кліматичних цілей

Інтернет посилання

https://ecoaction.org.ua/zmina-klimatu-ua-ta-svit.html

https://ecoaction.org.ua/ievropejskyj-zelenyj-kurs.html

Навчальні матеріали та інструкції: [Електронний ресурс].-- Режим доступу:https://ecoaction.org.ua/navchalni-materialy

Книги, які варто прочитати у бібліотеці:

    Вплив російської війни в Україні на клімат: 24 лютого 2022 – 23 лютого 2024: [Електронний ресурс].-- Режим доступу: https://ecoaction.org.ua/vplyv-ros-vijny-na-klimat2024.htm

Батлук, В.А. Основи екології. – Київ: Знання, 2007. – 519 с.


.
Казанська О.Ю. Зелена енергія / О.Ю. Казанська. – Київ: Фастбінд, 2023. – 64 с.
Корсак, К.В. Основи сучасної екології/ К.В. Корсак. – Київ: МАУП, 2004. – 340 с.

Оцінка екологічної шкоди та пріоритети відновлення довкілля на Сході України. – Київ: ВАІТЕ, 2017. – 88 с.
Рудько, Г.І. Україна, яку ми втрачаємо. – Чернівці: Букрек, 2015. – 280 с. 

неділя, 6 жовтня 2024 р.

"Хто такий аб'юзер?" Інфолисток

 Аб'юзер - це людина, яка спочатку входить у довіру, що робить об'єкт його уваги ще більш вразливим. Ці люди знущаються та принижують оточуючих без видимої причини, це їхня звичка жити та спілкуватися. Таких людей називають аб'юзерами (від англійської abuse — жорстоке поводження, зловживання владою).


Аб'юз в перекладі означає «насильство», «образа» і «жорстоке поводження», а людина, яку називають аб'юзером, піддає інших насильству - ображає, принижує, шантажує або примушує їх до чогось проти їхньої волі.

Аб'юзер — це особа, яка зловживає своїм становищем та проявляє контроль над іншою людиною з метою її заволодіння та підпорядкування. Аб'юзери можуть діяти на фізичному, емоційному, психологічному та соціальному рівнях, створюючи атмосферу страху, невпевненості та залежності.

Поширені ознаки аб'юзерів:

Контроль та домінування. Аб'юзери часто прагнуть максимального контролю над постраждалою людиною, встановлюючи правила та обмеження, що стосуються її життя, сім'ї, друзів, роботи тощо.

Емоційне знущання. Вони можуть систематично занижувати самооцінку та психологічно маніпулювати, використовуючи примхливість, погрози, звинувачення та заборони.

Фізичне насильство. Деякі аб'юзери можуть застосовувати фізичну силу, щоб змусити партнера бути слухняним та підкорятися їх вимогам. Фізичне насильство може проявлятися в ударах, штовханнях, задушеннях та інших формах.

Фінансовий контроль. Аб'юзери можуть контролювати фінанси та впливати на економічну незалежність жертви, обмежуючи її доступ до грошей, роботи або інших ресурсів. Це робить постраждалу людину залежною та позбавленою можливості втілювати власні мрії та цілі.

Ізоляція. Аб'юзери часто намагаються відокремити жертву від її соціального середовища, друзів і родини. Вони можуть створювати враження, що ті, хто оточує жертву, є небезпечними або не вартими довіри, тим самим підсилюючи її залежність від аб'юзера.

Аб'юзивні стосунки: наслідки

Аб'юзивні стосунки мають психологічні, емоційні та фізичні наслідки для постраждалих. Деякі загальні симптоми аб'юзивних стосунків включають:

Емоційні та психологічні проблеми. Жертви аб'юзивних стосунків можуть страждати від депресії, тривожних розладів, посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та інших психічних проблем, вирішення яких потребує професійної допомоги.

Ізоляція від підтримки та допомоги. Аб'юзивний стиль стосунків може призвести до того, що постраждала людина не буде шукати підтримки та допомоги, оскільки може відчувати себе винною або мислити, що ніхто не зрозуміє її ситуацію.

Цикл насильства. В аб'юзивних стосунках може виникнути цикл насильства, коли після епізодів аб’юзу або залежно від настрою аб'юзера наступають періоди «сильного кохання», «помилування» чи «миру». У результаті чого жертва може відчувати додатковий страх та нерозуміння ситуації.

Існує низка кроків, які постраждалі можуть зробити для того, щоб вийти з аб'юзивних стосунків та відновити свою безпеку:

Діалог із людьми, яким можна довіряти. Розмова з друзями, родичами або професіоналами може допомогти жертві зрозуміти, що вона переживає насильство, і знайти підтримку.

‍Зберігання доказів. Людина, яка постраждала від аб’юзу має збирати докази або записи подій, що свідчать про аб'юзивну поведінку. Ці матеріали допоможуть надалі працювати з правоохоронними органами або юристами.

Звернення до професіоналів. Жертва може звернутися до спеціалістів, таких як психологи, соціальні працівники, юристи або центри підтримки постраждалих від насильства. Вони нададуть необхідну допомогу, поради і настанови щодо безпеки та шляхів виходу з таких стосунків.

План безпеки. Важливо розробити план безпеки, який включатиме кроки для захисту себе. Наприклад вихід із небезпечного середовища, знаходження безпечного притулку, забезпечення фінансової незалежності та за необхідності залучення правоохоронних органів.

Правовий захист. У більшості країн світу вже існують закони та організації, що захищають постраждалих від насильства. Вони можуть звернутися до поліції або отримати юридичну допомогу, щоб забезпечити собі захист, охорону та правову підтримку.

Самозахист. Вивчення навичок самозахисту та самооборони може допомогти постраждалим від аб’юзу відчувати себе більш безпечно та бути готовими реагувати на потенційну небезпеку.

Допомога: куди звернутися?

1. «Гарячі лінії» соціально-психологічної підтримки працюють за номерами 15-47 та 116 123. Лінія безоплатної правової допомоги - 0 800 213 103. 

2. Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)

3. Найшвидший спосіб проконсультуватися з юристом системи Безоплатної Правової Допомоги — зателефонувати до контактного центру. Юристи на зв’язку у будні з 8:00 до 18:00 за Київським часом. З мобільних чи стаціонарних телефонів у межах України: 0 800 213 103. дзвінки  безкоштовні.

Електронні ресурси:

https://www.rozmova.me/blog/abyuz

http://surl.li/eezhfg

http://surl.li/mcuava

https://la-strada.org.ua/garyachi-liniyi


Книги про насилля у сім'ї (художні книги, які можна взяти у бібліотеці для прочитання)

     Гурницька Н. Мелодія кави у тональності кардамону. Історія забороненого кохання: роман/ Наталія Гурницька. -- Харків:  Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. -- 400 с.

 

Читаючи подібні історії кохання (а сюжет їх здебільшого той самий: бідна дівчина, багатий одружений чоловік, ображена дружина та неприйняття стосунків головних героїв у вищому світі), ми звикаємо до того, що розв'язка не надто схильна наділяти описані автором пари вистражданим спокоєм. Фінали в такому разі можуть бути найрізноманітнішими: від розлуки до зради або й втечі коханця (чи то пак, від нього), тож про щастя врешті і не йдеться. Смерть у такому разі визнається письменником найлогічнішим та найзакономірнішим результатом. Різниця між цими кінцівками, як бачимо, не надто велика - хіба тільки на додачу помре той, через котрого почалися піднесення і страждання головної героїні. Проте тут головна героїня не лише не опиняється на місці першої дружини, але й годує дитину суперниці після смерті її матері. Не можу сказати, що цей роман змінив моє ставлення до любовної драми, проте стверджувати, що "Мелодія кави..." варта бодай невеликої уваги, це не перешкоджає.

Фукс К. 12 сезонів жінки / Ксенія Фукс. -- Ченівці: Книги - ХХІ, 2020. -- 240 с.


«12 сезонів жінки» можна назвати романом, якщо вважати, що головна героїня – це сучасна жінка. 12 новел, об’єднаних між собою головними персонажами, але не пов’язаних хронологічно, присвячені соціальним та психологічним проблемам, з якими стикається сучасна жінка. Кар’єра або дитина? Як протистояти насиллю? Як визначити власну сексуальну ідентичність? Чи дійсно кохання та війна крокують поряд одне з одним? Ці та інші запитання ставлять собі 12 героїнь книжки.


Яхіна Гузель. Зулейха відкриває очі / Гузель Яхіна; пер. Світлани Андрющенко. -- Київ: BOOKCHEF, 2020. -- 464 с.

У 1930-ті роки червоний терор розкуркулення добряче пройшовся нашою землею. Не оминув він і маленького татарського селища. Працьовита і вродлива жінка Зулейха, яка дотримувалася коранічних приписів і в усьому корилася чоловікові, прислужувала злостивій свекрусі, нині гнана червоним терором на край світу, де змушена починати життя знову і брати на себе відповідальність за власну долю і долю щойнонародженого сина.

«Зулейха відкриває очі» — це книга про людську душу, що не скорилася всім зламам, які на неї чатують, і про неймовірну любов, яка розквітає в пекельних муках у забутому Аллахом клаптику тайги десь на Ангарі. 

"День вчителя". Інформаційний листок


ВІТАЄМО З ДНЕМ ВЧИТЕЛЯ!

День працівників освіти

Згідно з Указом Президента, в Україні День вчителя відзначають кожну першу неділю жовтня.
Хороший вчитель — на вагу золота. Саме від старань педагога залежить, наскільки зацікавленими в навчанні та предметах будуть учні, яка атмосфера пануватиме в класі та в школі, як учні взаємодіятимуть одне з одним. Робота вчителя — більше ніж сухий виклад матеріалу, рекомендованого «зверху». Це важка праця, що вимагає повної віддачі.
Тому в день вчителя хочеться не просто привітати тих, хто допомагає нашим дітям пізнавати світ, але й побажати їм завжди мислити ширше заданих рамок, знаходити в роботі лише позитив, вдячних учнів, чуйних батьків і довгих перерв :)
Нехай до вашого класу або аудиторії учні приходять завжди з посмішкою та спрагою до знань!

Образ вчителя в художній літературі: 



Бронте Ш. Джейн Ейр: роман / Шарлотта Бронте; пер. з англ. Олени Ломакіної.-- Київ: Знання, 2018.-- 511 с. -- (Класна література).

Бригантина: роман // Гончар О. Вибране / Олесь Гончар.-- Харків: Прапор, 2008.-- 720 с. [C. 553-720].

Гончар О. Вибрані твори: У 4 т. Т. 1: Тронка. Собор. Кресафт: романи / Олесь Гончар.-- Київ: Сакцент Плюс, 2005.-- 544 с.

На Західному фронті без змін: роман // Ремарк Е.М. Твори в 2 Т. -- Т. 1.-- Київ: Дніпро, 1986.-- 571 с.
 
Школяр // Тесленко А. Твори.-- Київ: Дніпро, 1977.-- 206 с. [ C.47-54].

Тютюнник Г. Климко: Повість. Оповідання. Казки / Григір Тютюнник.-- Київ: Знання, 2017.-- 287 с. -- (Скарби: молодіжна серія).

четвер, 3 жовтня 2024 р.

«Зірки, незвідані планети». Вікторина


З 04 по 10 жовтня – Всесвітній тиждень космосу. Космос – це щось загадкове, таємниче, чарівливе. Ясної ночі, дивлячись у зоряне небо, мимоволі завмираєш перед величчю та красою космосу. Незліченні розсипи зірок, далекі й загадкові вони бентежать серце, ваблять погляд яскравим мерехтливим сяйвом. Зірки, незвідані планети весь час притягують увагу людства. Мрія побачити мирну планету із космосу не давали спокою багатьом поколінням. Зорі - найпоширеніші у Всесвіті об'єкти, з них складаються більші структурні утворення - галактики. Зоря - це гравітаційно пов'язана просторово відокремлена непрозора для випромінювання маса речовини, в якій у значних масштабах відбуваються, відбувалися або будуть відбуватися термоядерні реакції перетворення водню на гелій. Всесвіт - це весь світ, що нас оточує. Він заповнений величезною кількістю зір, які об’єднані у величезні зоряні системи - галактики. Чумацький Шлях - це галактика, до складу якої входить Сонце. Одним із тіл у Всесвіті є планета Земля.
Пропонуємо відповісти на запитання вікторини та перевірити свої знання та ерудицію.

середа, 2 жовтня 2024 р.

НАСА. Інформаційна довідка

НАСА? Це-Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (англ. National Aeronautics and Space Administration (NASA) — агентство уряду США, заснована 1958 року для досліджень у галузі аеронавтики й космічних польотів. Штаб-квартира NASA розташована у Вашингтоні; основний майданчик — на мисі Канаверал у Космічному центрі Кеннеді у Флориді. Перша космічна програма NASA почалася з запуску космічного апарата «Піонер» у 1958-му, який збирав інформацію для подальших пілотованих польотів, найвідомішим з яких став політ на Місяць «Аполлона-11» 16-24 липня 1969.


23 вересня 2024 року екіпаж, що складається з добровольців і бере участь у моделюванні польоту на Марс, «повернувся» на Землю після того, як його було ізольовано в крихітному середовищі існування в Космічному центрі імені Джонсона в Г'юстоні. Їхня робота робить внесок у науку, яка приведе людство до польоту на Місяць і, зрештою, на Марс.

Історія НАСА

Національне Аерокосмічне Агентство НАСА було створено 29 липня 1958 року внаслідок реорганізації Національного консультативного комітету з повітроплавання (NACA). Його поява відбулося в результаті "космічної гонки" після запуску Радянським Союзом першого штучного супутника Землі.
Перша програма NASA почалася з запуску космічного апарату "Піонер" в 1958 році. Це було підготовчим етапом для подальших пілотованих польотів, найвідомішим з яких став політ на Місяць "Аполлона-11" в липні 1969 року. Крім того НАСА розробили космічні програми: "Меркурій", "Джеміні", "Аполлон", "Скайлеб", "Союз" - "Аполлон", "Шаттл", "Сузір'я".
Спільно з урядами країн світу НАСА займається вирішенням проблеми захисту Землі, вивчає питання, коли чекати зіткнення з астероїдом, займається виявленням таких космічних тіл, а також розробкою планів щодо запобігання катастрофи.
«Меркурій» — перша американська програма польоту людей у космос
У межах проєкту здійснили 25 польотів, протягом яких досягли амбітних цілей: вивести космічний корабель з екіпажем на орбіту Землі, забезпечити функціонування людини у космосі та її відновлення.
Перший у світі багаторазовий космічний корабель «Колумбія»
Був введений в експлуатацію NASA 1979 року. Шатл літав у космос 28 разів і здійснив 4808 обертів навколо Землі.
Останній політ «Колумбії» у лютому 2003 року закінчився трагедією через руйнування зовнішнього теплозахисного шару. Загинуло семеро членів екіпажу.

Що NASA дізналося про вік і склад Всесвіту
Супутник NASA Wilkinson Microwave Anisotropy Probe здобув дані, що дозволили вченим визначити вік Всесвіту — аж 13,77 млрд років. До того ж виявили, що у складі Всесвіту лише 4,6% атомів, а решта — це темна матерія. Телескопи NASA допомогли краще вивчити темну матерію і визначити, що її маса уп’ятеро перевищує масу звичайної матерії. Перше пряме виявлення темної матерії здійснили за допомогою рентгенівського телескопа Chandra у 2007 році під час спостережень скупчення галактик Bullet.

Що NASA робить сьогодні
Місія SOHO вивчає Сонце і його вплив на Землю
Спільна місія NASA та ESA (European Space Agency) під назвою SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) вивчає Сонце від глибини його ядра до корони, спостерігає за сонячним вітром, викидами корональної маси та супутніми явищами типу магнітних бур.

Довгострокові цілі NASA максимально амбітні
Космічне управління має намір запустити та втілити план «Від Місяця до Марсу». Він передбачає будівництво нової космічної станції на місячній орбіті та створення придатної для життя бази на Місяці, а також планує висадити астронавтів на поверхню Марсу до 2040 року.


Електронні ресурси:


http://surl.li/gfxluu

https://www.rbc.ua/rus/tag/nasa-4a001f49cc568

https://speka.media/n13862-v5wlwk?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=20972733776&gad_source=1



Бібліотечні книги:


1. Всесвіт: 50 найвідоміших космічних об'єктів. - Київ: Видавнича група КМ-БУКС, 2018. - 56 с.
2. Гокінг, С. Найкоротша історія часу. - Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 160 с.
3. Гокінг, С. Про Всесвіт коротко. - Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. - 192 с.
4. Гокінг, С. Теорія всього. - Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 160 с.
5. Кайку, М. Гіперпростір: наукова одіссея крізь паралельні світи, викривлений простір-час і десятий вимір. - Львів: Літопис, 2019. - 400 с.
6. Коскі, О. Сонячна система: путівник для туристів. - Харків: Жорж, 2020. - 240 с.