Вперше ідея Свята Героїв виникла у середовищі українських націоналістів. Дата 23 травня була вибрана не випадково. У травні за суперечливих обставин загинув ідеолог українського самостійництва Микола Міхновський. 23 та 25 травня були вбиті лідери українського визвольного руху Євген Коновалець та Симон Петлюра.
У часи радянського режиму день українських героїв пошановували підпільно. З 1990-их років він набуває розголосу. Після 2014 року дата дедалі частіше відзначається державними та самоврядними органами. Тепер українці також вшановують учасників АТО й ООС — на додачу до лицарів Русі, козаків, гайдамаків, холодноярців, січових стрільців, вояків УНР, Української повстанської армії та героїв Небесної Сотні.
Наразі свято не є офіційним, але традиція вшанування героїв 23 травня міцнішає. Особливо, з огляду на те, що з 2014 року українці відстоюють територіальну цілісність та право на вільний вибір розвитку своєї держави у війні з Російською Федерацією, яка анексувала Крим та окупувала частину Донбасу. На жаль, ряди героїв, які віддали своє життя в останні роки, поповнюється чи не щодня.
За громадянську мужність, патріотизм, героїчне обстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України № 890 від 21 листопада 2014 року стам загиблим на Майдані громадянам присвоєно звання “Герой України” з удостоєнням ордена “Золота Зірка”.
Небесна Сотня
Мій тихий Боже, як ніколи тихий,
До тебе в небо, в хмари, в небеса,
До твого раю, де немає лиха,
Ідуть з Майдану Ангели Христа
Ідуть до тебе воїни беззбройні…
У камуфляжі, касках, у крові,
Ангели-воїни сміливі й безборонні…
Ідуть до тебе ще живі.
Так густо пахнуть димом їхні крила,
І в кіптяві обличчя золоті,
Нам відпускати, Боже, їх не сила,
Небесну Сотню – воїнів твоїх.
Молитви вслід ми просимо без страху
На залишках зруйнованих в’язниць,
Якщо існує найгучніша кара –
Зійшли її на голову убивць.
Ольга Ольхова
П’ятьом патріотам із числа Героїв Небесної Сотні – Олександру Бадері, Юрію Дяковському, Юрію Поправці, Володимиру Рибаку та Дмитру Чернявському звання “Герой України” посмертно присвоєно Указом Президента України № 94 від 20 лютого 2015 року.
У 2014 році Президент України заснував державну нагороду “Орден Героїв Небесної Сотні” (Указ № 844 від 3 листопада 2014 року). Його лицарями стали білорус Михайло Жизневський, грузини Давид Кіпіані та Зураб Хурція, українець Тарас Більчук.
Гідність людини є однією з найважливіших особистісних цінностей, закріплених у багатьох правових актах, в тому числі міжнародних. У Конституції України (стаття 3) гідність людини, як і її життя, здоров'я, честь, недоторканність і безпека, визнаються в нашій державі найвищою соціальною цінністю. Фундаментальними міжнародними актами проголошується, що визнання гідності кожної людини та її рівних і невід’ємних прав є основою свободи, справедливості і загального миру. Наприклад, у статті 1 Загальної декларації прав людини (1948 рік) йдеться: “Усі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах”.
Почуття гідності та честі, право на самовизначення є головними цінностями українців. Ці риси об’єднують наших героїв – борців за свободу та незалежність України різних часів: Української революції 1917–1921 років, Холодного Яру і повстанців 1920–1930-х, Української повстанської армії, учасників дисидентського руху, Революції на граніті, Помаранчевої революції, Революції Гідності.
Сьогодні, в умовах війни на сході України, маємо частіше згадувати доленосні події, які стали символом боротьби за свободу та гідність, героїв, які боронять Україну, віддаючи своє життя.
Що читати?
( книги з фонду бібліотеки)
Герої України [Електронний
ресурс]. – Режим доступу: http://heroes.profi-forex.org/ua/home
23 травня – День Героїв [Електронний ресурс]/. – Режим доступу: https://galinfo.com.ua/news/23_travnya__den_geroiv_364554.html
24 сучасних герої України: вчинки варті поваги
[Електронний ресурс] // 24. Львів. - 2015. - 8 серпня. - Режим доступу: https://lviv.24tv.ua/24_suchasnih_geroyi_ukrayini_vchinki_varti_povagi_n600038
Мороз, Т. Сьогодні в Україні відзначають День Героїв
[Електронний ресурс]/ Тетяна Мороз. - Режим доступу: https://armyinform.com.ua/2021/05/sogodni-v-ukrayini-vidznachayut-den-geroyiv/
Музичко О. Є. Актуалізація біографій героїв
української минувшини за доби Української революції 1917 – 1921 рр. на півдні
України / О. Є. Музичко // Українська біографістика. - 2017. - Вип. 15. - С.
142-155. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubi_2017_15_11.
Петруня-Пилявська Н. А. Яскрава сторінка козацької
героїки (з нагоди публікації монографії І. П. Макаровського "Гетьман Петро
Сагайдачний на сторожі України" (до 390-річчя від дня його смерті) / Н. А.
Петруня-Пилявська // Прикарпатський вісник НТШ. Сер. : Думка. - 2012. - № 3. -
С. 253-256. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_2012_3_25
Немає коментарів:
Дописати коментар