середа, 17 липня 2024 р.

"Декарбонізація під час та після війни". Інформування

 Декарбонізація — заходи, покликані скоротити викиди парникових газів (ПГ), що утворюються внаслідок людської діяльності. Саме надлишок парникових газів в атмосфері призводять до зміни клімату, наслідки якої ми спостерігаємо вже зараз у масштабних пожеж, зруйнуваних лісів, постійних обстрілів -  елементи повномасштабної війни зі сторони росії.  Війна росії проти України триває і щодня збільшує кількість зруйнованої інфраструктури та житла, замінованих територій та винищених природних екосистем. Інфраструктура потребуватиме відновлення та відбудови, а значить — і збільшення викидів від будівництва та діяльності нових підприємств. Україні необхідна декарбонізація, тобто зменшення кількості викидів парникових газів — це ціль, яку держава ставить перед собою в межах протидії зміні клімату і виконання відповідних міжнародних зобов’язань.


Згідно з даними Державної екологічної інспекції, станом на 18 лютого в Україні 14 мільйонів кв. м земель засмічено залишками знищених об’єктів та боєприпасів, понад 280 тиc. кв. м ґрунтів забруднено небезпечними речовинами.

З  жовтня 2022 року енергетична інфраструктура України зазнала обстрілів понад 1500 ракетами й безпілотниками та артилерійськими снарядами. При цьому понад сто ракет вразили великі енергетичні об’єкти, що негативно впливає на екологічну атмосферу українських земель.

До повномасштабної війни багато йшлося про декарбонізацію як необхідність, зокрема, в межах Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Скажімо, у секторі енергетики до війни було найбільше викидів парникових газів — дві третини цих викидів припадали саме на цей сектор.

Йшлося передусім про необхідність планування енергетичного переходу, в тому числі з економічної перспективи. Дискурс був жвавий, багато йшлося про те, як декарбонізувати, що декарбонізувати, і звідки на це взяти гроші. 

З початком повномасштабної війни, і особливо після окупації Маріуполя, знищення великих металургійних і багатьох інших підприємств, які розташовані в Донецькій, Луганській області, знову дуже змінився баланс викидів парникових газів в Україні. 

Обстріли росією енергетичної інфраструктури та знищення половини енергетичної генерації України теж суттєво вплинули на поточний мікс, звідки беруться викиди парникових газів в Україні. 


Зараз не зрозуміло, як планувати скорочення викидів, в якому секторі. Ми не можемо передбачити, з якого сектора скільки буде викидів, бо не знаємо, що залишиться і як воно буде працювати. 

Особливо збільшилась кількість викидів, пов’язаних з війною. Через купу спалених нафтобаз, через знищені ліси, через пожежі, через обстріли. Очевидно, що найближчим часом ми намагатимемося утримувати те, що є — ту інфраструктуру, яка ще залишилася, зокрема, в енергетичному секторі, залишки вугільних чи газових ТЕС, бо іншого поки немає.

У процесі відновлення буде будівництво доріг, мостів, інфраструктури, заводів, житла — це також призведе до значної кількості викидів парникових газів. Тому дуже важливо вже зараз говорити про те, що відновлення має бути узгоджено з принципами і пріоритетами декарбонізації. З усіх можливих технологій варто обирати найбільш кліматично дружні.

У 2023 році був створений Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації. Фонд частково наповнюватиметься за рахунок податку на викиди СО2, який передусім сплачується великими промисловими підприємствами. До створення цього фонду податок на викиди діоксиду вуглецю спрямовувався до загального фонду бюджету, без цільового використання.

Україна проголосила про намір досягти кліматичної нейтральності у 2060 році, що на 10 років пізніше європейської цілі.


 Після перемоги України, почнеться активніше відновлення енергетичної системи і зростання обсягу генерації відповідно потребам, що зростають. Згідно наших зобов’язань перед ЄС у розрізі майбутнього членства, відновлення має відбуватися виключно «зеленим» шляхом.

З огляду на структуру генерації, основні зусилля щодо декарбонізації треба зосередити на таких секторах: атомна енергетика, теплоенергетика, транспорт, промисловість та сільське господарство.


Електронні джерела: 

https://ua.boell.org/uk/2023/03/13/dekarbonizatsiya-pid-chas-ta-pislya-viyny-kudy-rukhayetsya-ukrayina

 

https://ecoaction.org.ua/shcho-take-dekarbonizatsiia.html

 

https://ecoaction.org.ua/dekarbonizatsia-ekonomiky-ua.html


Немає коментарів:

Дописати коментар