середа, 29 січня 2025 р.

"Письменник, який писав добрі й мудрі книжки». Літературна година з творами Всеволода Нестайка.

 Сценарій для проведення літературної години за творами Всеволода Нестайка: 

Мета:

Ознайомити учнів із життям та творчістю Всеволода Нестайка.

Викликати інтерес до читання його творів.

Розвивати уяву, креативність та любов до літератури.

1. Вступна частина

Ведучий:

— Доброго дня, друзі! Сьогодні ми поринемо у чарівний, веселий та добрий світ творів відомого українського письменника Всеволода Нестайка. Його книги наповнені пригодами, гумором і щирою любов’ю до дітей.


Цікаві факти про автора:

Всеволод Нестайко народився 30 січня 1930 року в Бердичеві.

Найбільш відомий як автор "Тореадорів з Васюківки", які увійшли до списку найкращих книг світу за версією Міжнародної ради з дитячої книги.

Його твори перекладені понад 20 мовами!

2. Основна частина

Розділ 1: Книга, що змушує сміятися

Обговорення:

Ведучий читає уривок з повісті "Тореадори з Васюківки" (наприклад, про спробу вирощувати апельсини або пригоду з "метро").

Діти обговорюють, що їх найбільше розвеселило, чи траплялися у них схожі пригоди.

Розділ 2: Дива і чарівність казок

Інтерактив:

Розповідь про збірку "Казкові пригоди і таємниці".

Гра "Чарівні предмети": дітям показують ілюстрації (наприклад, чарівний капелюх, чарівні чоботи), а вони вигадують, яку роль цей предмет міг би відіграти у казці.

Розділ 3: Уроки дружби і добра

Обговорення:

Розглядається тема дружби і взаємодопомоги в історіях Нестайка.

Читання уривку про дружбу Яви і Павлуші.

3. Творче завдання

Конкурс "Стань героєм Нестайка":

Дітям пропонується вигадати власну історію у стилі Всеволода Нестайка. Вони можуть розповісти, як потрапили до чарівного світу, стали супергероями чи пережили веселу пригоду.

4. Заключна частина

Ведучий:

— Світ Всеволода Нестайка вчить нас сміятися, мріяти, бути добрими та хоробрими. Його книги — це справжній скарб для тих, хто любить пригоди. Тож запрошую вас до бібліотеки, щоб познайомитися з його творами ближче!

Підсумок:

Діти діляться враженнями від літературної години.

Пропонується створити "Книжковий плакат" про улюблені твори Нестайка.

Ця програма зробила захід захопливим, пізнавальним і водночас веселим для дітей!

вівторок, 28 січня 2025 р.

Меч і флейта» Книга Марічки Дзиги

"Книга Марічки Дзиги "Меч і флейта". Презентація

 27 січня 2025 року Бібліотека сімейного читання імені Олеся Гончара (вул. М. Шепелєва,13) у загальноосвітній школі №12 організувала та провела партнерський захід з презентації книги Марічки Дзиги "Меч і флейта" за участі Ярослава Карпеця - літературного агента-критика, письменника, журналіста, видавця.

 
Презентація книги "Меч і флейта" язібрала справжніх поціновувачів сучасної української літератури та історичного фентезі.

Книга "Меч і флейта" – це захоплива історія, де минуле гармонійно переплітається з вигадкою. У творі герої стикаються з випробуваннями, які змушують їх робити складний вибір між силою меча та магією флейти. Марічка Дзига вдало передає атмосферу українського середньовіччя, додаючи елементи міфології та романтики.

 Учасники мали змогу почути уривки з книги, які самі читали вголос, що створило особливу атмосферу.

Родзинкою заходу стала невеликий відеоролик, який підкреслив магію книги та створив емоційний зв'язок з її героями.

Після презентації учасники зустрічі зробили пам’ятні фото та поспілкуватися з Ярославом Карпцем у невимушеній обстановці.

Книга "Меч і флейта" вже отримала схвальні відгуки критиків та читачів, і ця презентація стала чудовим стартом для її подальшої популяризації.

Запрошуємо всіх до бібліотеки, щоб познайомитися з цією чарівною історією! Ця книга є у бібліотеці.

"А на Аскольдовій могилі України цвіт". Книжкова виставка + бесіда з молоддю

На Аскольдовій могилі – Поховали їх – Тридцять мучнів-україців, Славних, молодих… На Аскольдовій могилі Український цвіт – По кривавій, по дорозі Нам іти у світ. 

П.Тичина, 1918 р.

Колись, більше ніж сто років тому, у січні 1918 року, відбулася подія, яка стала символом мужності, любові до України та відданості своїй Батьківщині. Це історія про Героїв Крут – молодих хлопців, які боролися за вільну Україну.  

Уявіть собі: в той час Україна була ще зовсім молодою державою, яка тільки почала своє життя після довгих років поневолення. Але на нашу землю прийшла небезпека – ворожа армія, яка хотіла зруйнувати цю молоду незалежність.  


На залізничній станції Крути, неподалік від Києва, зібралося близько 300 юнаків. Серед них були студенти, гімназисти та курсанти військових шкіл. Вони були дуже молоді – майже такі ж, як старшокласники у ваших школах. Вони не мали багато зброї чи військового досвіду, але їхнє серце було сповнене любові до України.  

Ці хлопці знали, що ворог сильний і чисельніший, але вони вирішили боротися, щоб дати іншим українським воїнам час підготувати оборону. Вони мужньо стояли проти ворога, розуміючи, що можуть загинути.  

Бій тривав кілька годин. Герої Крут захищали Україну до останнього подиху. Завдяки їхній жертовності ворог був затриманий, і це дало можливість уряду України підготуватися до подальших дій.  

На жаль, багато хлопців загинуло в тому бою. Їх поховали в Києві, на Аскольдовій могилі. Тепер вони стали символом молодої, відважної України, яка бореться за свою свободу.  Герої, які загинули під Крутами: Сотник Андрій Омельченко Володимир Шульгин Лука Дмитренко Микола Лизогуб Олександр Попович Андріїв Божко-Божинський Ізидор Курик Олександр Шерстюк Головощук Чижів Кирик Андрій Соколовський Микола Корпан М. Ганькевич Євген Тарнавський Гнаткевич Пипський.

У радянські часи про цю подію замовчувалося і в офіційній історичній науці, бо цей факт не лише показував значущість УНР для українців, а й будив національну самосвідомість молодих українців бачити свою Україну незалежною державою.

Щороку ми згадуємо Героїв Крут, щоб пам’ятати їхню відданість та героїзм. Це нагадує нам, що справжня любов до рідної землі – це готовність захищати її, навіть якщо це нелегко.  

Пам’ятаймо: Україна – це наша Батьківщина, і кожен із нас може зробити щось добре для неї. Герої Крут показали нам приклад, як любити свою землю щиро й безкорисливо.

понеділок, 27 січня 2025 р.

"Голокост: пам'ятати". Книжковий перегляд


Війна – не тільки протистояння ідеологій, загострення і вирішення суперечностей знищенням противників. Це - внутрішня боротьба особистості перед спокусою «правильного» вибору, коли результатом ставало власне життя. Це трагедія, яка нищить чи возвеличує кожного у війні, яка робить кожного героєм або негідником і не лише перед іншими, але й перед самим собою…

Генеральна асамблея ООН 1 листопада 2005 року у своїй резолюції встановила 27 січня Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту. Дата була обрана не випадково – саме цього дня було звільнено концентраційний табір "Аушвіц"

Терміном «Голокост» на різних мовах світу позначають трагедію винищення єврейського народу у Німеччині та на захоплених нею територіях у 1933-1945 рр. Голокост – це не проти когось, це завжди проти всіх. Ось чому це явище за своїми соціально-психологічними наслідками має широкий радіус ураження людської цивілізації.

  Трагедія Голокосту втягнула в свій вир народи окупованих фашистами територій Східної Європи, в тому числі і український народ.

Трагедія Голокосту є невід’ємною частиною національної історії та пам’яті України. Саме на українській землі нацистами та їхніми поплічниками було забрано життя у понад 1,5 млн українських євреїв (тобто кожен четвертий з понад 6 млн жертв Голокосту).

У ширшому розумінні, Голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності.

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту має нагадати всім тиранам і агресорам сьогоднішнього світу про небезпечність і наслідки їхніх дій, у тому числі персонально для них.

До Міжнародного дня пам`яті жертв Голокосту у нашій бібліотеці була підготовлена виставка-меморія "Голокост: пам'ятати".

Бібліотечні книги:

1. Гауптман М. Забуті могили.– Київ : Фенікс, 2017.

2.  Голокост і сучасність. Студії в Україні і світі. №1(9) 2011 - Український центр вивчення історії Голокосту.

3. Джонс, А. Геноцид: вступ до глобальної історії. - Київ: Дух і літера, 2019

4. Друга світова війна в історичній памяті України. - Київ-Ніжин: ПП Лисенко М.М., 2010

5.  Історія і уроки Голокосту: збірник науково-дослідних учнівських робіт, 2006-2009 рр. - Київ, 2010

6. Крамер, Клара Війна Клари: правдива історія дівчини про дивовижний порятунок від нацистів. – Київ: Український центр вивчення історії Голокосту, 2020.

7. Найман, О.Я. Історія євреїв України : присвячується 2000-літтю євреїв в Україні.– Київ : Ін Юре, 2003.

неділя, 26 січня 2025 р.

"Казкові шахи". Гурток

 Відбулось чергове заняття з  навчання гри у шахи, яке складалося з двох частин: з теорії та практики.




Цікаві факти про шахи для дітей

Шахи – це не просто гра, а справжня пригода! Вона вчить нас думати, планувати і бути справжніми стратегами. Хочете дізнатися, чому шахи такі особливі? 

1.      Шахи – гра королів! 👑
Давним-давно в шахи грали тільки королі та шляхетні особи. Ця гра вважалася особливим мистецтвом, яке допомагало навчитися керувати своїм королівством.

2.      Мільярди комбінацій! 
Знаєте, скільки варіантів ходів у шахах? Більше, ніж зірок на небі! На кожному етапі гри є мільйони можливостей, тож кожна партія – унікальна.

3.      Пішак може стати королевою! 
Це правда! Якщо пішак дістанеться до останньої клітини на дошці, його можна перетворити на будь-яку фігуру, зазвичай на королеву. Це означає, що навіть найслабша фігура може стати найсильнішою.

4.      Шахова гра – це мовна подорож! 
Назви багатьох шахових термінів прийшли до нас із різних країн. Наприклад, слово "шах" походить з перської мови і означає "король", а "мат" означає "мертвий". Разом "шах і мат" – це "король мертвий".

5.      Найшвидша гра в історії! 
Уявіть собі, шахову партію можна закінчити за 2 ходи! Це називається "дитячий мат", але його дуже легко уникнути, якщо знати, як правильно захищатися.

6.      Шахи тренують мозок! 
Граючи в шахи, ви стаєте справжнім тренером для свого мозку. Ця гра розвиває логіку, увагу, пам’ять і навіть уяву!

7.      Шахові роботи – це реальність! 
Сьогодні є роботи і комп’ютерні програми, які грають у шахи. Деякі з них навіть можуть перемогти чемпіонів світу! Але все одно найцікавіше – це грати з друзями.

8.      Шахи без меж! 
У шахи грають у всьому світі, і навіть якщо ви не знаєте мову іншої людини, шахова дошка – це універсальна мова, яка об’єднує всіх!

9.      Шахова дошка – це поле битви! 
Кожна гра – це як історія: ваші фігури – це армія, а ви – командир, який має вести їх до перемоги.

10.  Шахові турніри – це весело! 
Брати участь у турнірах – це не лише шанс виграти призи, а й можливість знайти нових друзів і відчути себе справжнім чемпіоном.

Шахи – це цілий світ, у якому кожен може знайти щось цікаве. Тож сідайте за шахівницю і відкривайте для себе цю дивовижну гру! 

четвер, 23 січня 2025 р.

"Цілі сталого розвитку: екологія". Книжкова виставка

У сучасгному світі і в Україні гостро стоїть питання про екологічне благополуччя. Про це потрібно знати і пам'ятати, бути екологічно свідомим.


Ми створил книжкову виставку матеріалів з якою можуть познайомитися наші відвідувачі.



 Цілі сталого розвитку, їх ще називають Глобальними цілями, є загальним закликом до дій, спрямованих на те, щоби покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і добробут для всіх людей у світі.

В Україні вони затверджені Указом Президента України № 722/2019 «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року».

До екологічних Цілей сталого розвитку відносять: 

- Ціль 6, Ціль 12, Ціль 13, Ціль 14, Ціль 15.

Нас постійно страхають екологічним колапсом, різноманітними катастрофами й проблемами. Але без паніки – ООН подбали у своїх Цілях сталого розвитку й про нашу планету. Отже, розповідаємо про завдання для порятунку Землі, які ми повинні встигнути виконати до 2030 року.

Ціль 6. Забезпечення доступності та сталого управління водними ресурсами та санітарією.

Досягнення цієї цілі передбачає, що до 2030 року буде забезпечено загальний і рівноправний доступ до безпечної питної води для всього населення планети. Крім того, до вказаного терміну планується підвищити якість води шляхом зменшення забруднення, ліквідації скидання відходів та ефективнішого очищення стічних вод.

Основна мета цілі – вирішити проблему нестачі води в окремих регіонах планети, а також оптимізувати використання водних ресурсів там, де води достатньо, але нею користуються неефективно.

Спільними зусиллями ми маємо допомогти вразливим категоріям населення Землі у забезпеченні рівноправного доступу до санітарно-гігієнічних засобів, які стосуються водокористування.

Тільки в Україні вже накопичилося понад 30 млрд тонн сміття, яке ніхто не поспішає переробляти чи утилізувати. Звісно, є і позитивні приклади боротьби зі сміттям у світі, але глобальна проблема кількості відходів залишається, і треба негайно вживати заходів.

Ціль 12. Забезпечення переходу до раціональних моделей споживання та виробництва.

До 2030 року ціль досягнення 12 має на меті скоротити вдвічі в перерахунку на 1 особу загальносвітовий обсяг харчових відходів, а також сприяти утилізації, вторинній переробці сміття і запобігати його утворенню взагалі.

Відповідно до завдань ООН, необхідно істотно скоротити потрапляння цих речовин у повітря, воду і грунт, щоб звести до мінімуму їх негативний вплив на здоров’я людей та навколишнє середовище.

Ціль 13. Вжиття невідкладних заходів щодо боротьби зі змінами клімату та їхніми наслідками.

Для досягнення цієї цілі ООН працюватиме у 2 напрямках – вчасне реагування на зміни клімату у світі та просвітницька діяльність серед населення задля попередження та пом’якшення цих змін.

До 2030 року ООН має намір покласти край браконьєрству й контрабандній торгівлі охоронюваними видами флори й фауни. У Цілях сталого розвитку також передбачено, що людство має вжити негайних заходів щодо стримування деградації природних середовищ і, за можливості, зупинити зникнення певних біологічних видів, що перебувають під загрозою вимирання.

Збереження морських ресурсів Ціль 14 спрямовано на зменшення забруднення морського середовища, забезпечення сталого використання та захисту морських та прибережних екосистем, підвищення їх резистентності та відновлення, забезпечення ефективного регулювання видобутку морських біоресурсів.

Захист екосистем суші Ціль 15 спрямовано на збереження, відновлення та стале використання суходолу та внутрішньої прісноводної екосистеми, сприяння сталому управлінню лісами, боротьбу з опустелюванням, відновлення деградованих земель і ґрунтів, збереження гірських екосистем.

Такі цілі поставила перед собою Організація Об’єднаних Націй. Такий виклик прийняли 193 країни світу, зокрема, й Україна. 

Бібліотечні книги:

Батлук В.А. Основи екології. - Київ: Знання, 2007

Грицик, В. Екологія довкілля. Охорона природи. – Київ: Кондор, 2009

Джигирей В.С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища.- Київ: Знання, 2006

Залеський І.І. Екологія людини– Київ: Видавничий центр «Академія», 2005

Ільєнко, Р. Ю. Екологія для всіх: Словник-довідник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2006

Рудько Г. Україна, яку ми втрачаємо.- Чернівці: Букрек, 2015

Ходоренко, А.А. Природа. Екологія. – Харків : Фоліо, 2008. (Дитяча енциклопедія).

Шматько В.Г., Нікітін Ю.В. Екологія і організація природоохоронної діяльності. – Київ: КНТ, 2008

https://ukraine.ureport.in/story/506/

https://mepr.gov.ua/biznesu/ekologichne-markuvannya/ekologichne-markuvannya-ta-globalni-tsili-stalogo-rozvytku/

середа, 22 січня 2025 р.

"Мальована композиція з прапором України Ч.1". Гурток малювання

 У день Соборності діти малювали композицію присвячену цій даті та фантазували створюючи малюнок. На теоретичні частині діти слухали розповідь про: 🌍💛💙 День Соборності України  💙💛🌍




Друзі, ви знали, що 22 січня наша країна святкує особливе свято – День Соборності України? 🕊️ Це день, коли всі куточки України об’єднуються в єдину, сильну родину!

🎉 Уявіть собі: одного разу, 1919 року, в Києві люди з різних частин країни – Західної та Східної України – вирішили стати однією великою державою. Вони сказали: "Ми разом сильніші!" 🤝

💡 Соборність означає єдність, дружбу та підтримку одне одного, навіть якщо ти живеш на Заході, Сході, Півдні чи Півночі.

 А щоб зробити цей день веселим і цікавим:

  • Намалюй композицію з прапором України
  • ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
  • Розмалюй карту України яскравими кольорами 🌈.
  • Збери друзів і зробіть символічний "живий ланцюг" єдності .
  • Подумай, як ти можеш допомогти своїй родині, друзям чи Україні, щоб ми всі були ще дружнішими.

Україна – це ми з вами, і разом ми – непереможна команда! 🇺🇦✨

З Днем Соборності, малеча! Пишаймося нашою Україною! 💛💙

вівторок, 21 січня 2025 р.

"Соборність - це означає дбати про те, що об'єднує". Книжкова виставка-факт

 Щороку в День Соборності України в багатьох містах нашої держави люди створюють кількатисячні живі ланцюги як символ єднання української нації.

Сьогодні відзначаємо День Соборності України. Соборність - це єдність і згуртованість, духовна консолідація громадян нашої країни.

День Соборності — свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року. Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.

У цей день також прийнято згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. - прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

понеділок, 20 січня 2025 р.

"Метал не витримав, а люди встояли". Інформування

 В Україні 16 січня відзначається День пам’яті захисників Донецького аеропорту.


Сьогдні ми інформували усіх наших відвідувачів і цим спонукали їх згадати про героїзм та мужність українців - конкретних героїв.

Всеукраїнський день пам’яті захисників Донецького аеропорту було встановлено з ініціативи українських воїнів, які 242 дні боронили цей стратегічний об’єкт.

Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів.

У Донецькому аеропорту та селищі Піски протягом цього періоду воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку "Дніпро-1", Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші.

В обороні аеропорту також брали участь волонтери і медики.

За стійкість і незламність українських захисників назвали "кіборгами". Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України.

У період з 18 до 21 січня 2015 року внаслідок підриву окупантами термінала ДАП загинуло 58 "кіборгів", тож 21 січня було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу, який був повністю зруйнований і не придатний для оборони.

Захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 українських захисників, поранено понад 500. Багатьох із них відзначено державними нагородами, декого - посмертно.

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року "кіборги" знову зі зброєю у руках захищають Батьківщину.

Бої за Донецький аеропорт - одні з найзапекліших у війні на сході України. Звитяжна оборона летовища стала символом незламності та бойового духу нашого війська, а їхній подвиг забуттю не підлягає.

Сьогодні, в День пам’яті захисників Донецького аеропорту, Збройні Сили України мужньо тримають стрій… Як тримали його «кіборги»! Для нас зараз – це не просто історія. Це приклад того, як треба боротись за нашу країну. Коли людська стійкість міцніша за сталь і бетон. Коли вистояти практично неможливо, але стояти треба до кінця. Коли честь і гідність понад усе. "Кіборги" назавжди залишаться в історії символом непереможності України!

 "Кіборги" стали символом мужності, сили та незламності українського народу. 

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3653397-v-ukraini-den-pamati-kiborgiv.html

https://ivankiv-gromada.gov.ua/ua/news/2389/

"Колядки і щедрівки". Фольклорна година

19 січня 2025 року у Бібліотеці сімейного читання імені Олеся Гончара відбулася музична фольклорна година "Колядки і щедрівки", яка подарувала гостям атмосферу справжнього українського свята!


Особливу чарівність заходу додав виступ народного хору "Либідь" під керівництвом талановитої художньої керівниці Людмили Опанасівни Демченко. Учасники хору виконали традиційні колядки та щедрівки, сповнені душевного тепла, святкової радості та української самобутності.

Гості мали змогу поринути в атмосферу зимових свят, дізнатися більше про традиції українського народу, а також приєднатися до спільного співу. Цей вечір об’єднав покоління та нагадав нам, наскільки важливо берегти й передавати фольклорні скарби.




«Казкові шахи». Гурток навчання з шахової гри

 19 січня 2025 року вперше відбулося перше навчальне заняття з шахової гри у бібліотеці - засідання гуртка "Казкові шахи" для юних любителів інтелектуальної гри.   Заняття складалося з теоретичної та практичної частин. Дітям було цікаво на практиці спробувати свої сили і знання під час гри. Діти із задоволенням поринули у світ шахових пригод, де кожна фігура розповідала свою історію, а партії ставали справжніми казковими битвами.  


На занятті учасники:  

- вивчали базові ходи шахових фігур;  

- розгадували тематичні задачі;  

- обговорювали тактики та стратегії;  

- грали товариські партії, у яких могли закріпити свої знання.  

Історія виникнення шахів 

Колись, дуже давно, у далекій країні Індії, люди придумали гру, яка стала прабабусею шахів. Це була гра під назвою "чатуранга". У перекладі з санскриту, це означає "чотири частини", бо гравці керували чотирма видами військ: слонами, вершниками, піхотою і колісницями.

Індійський цар дуже любив цю гру, але одного разу його придворний мудрець вирішив зробити її ще цікавішою. Він розділив гру на дві армії – чорну і білу – та придумав нові правила. Так почалася подорож шахів світом!

Шахи потрапили до Персії, де їх назвали "шатрандж". Перси ввели слово "шах", яке означає "король". Коли короля в грі оточували і йому не було куди тікати, оголошували "шах і мат", що означає "король помер".

Потім шахи дісталися арабських країн, а згодом – Європи. У Європі правила ще більше змінилися: з’явилася могутня фігура королеви, яка могла рухатися далеко і швидко, а пішаків дозволили перетворювати на будь-яку фігуру, якщо вони досягали останньої клітини.

Сьогодні шахи – це не лише гра, але й цілий світ мудрості, тактики і пригод. Уявіть, як кожна партія розповідає свою історію: битву армій, пошуки виходу з пасток і несподівані перемоги! Тож, граючи в шахи, ви не тільки розважаєтесь, але й стаєте частиною великої історії, яка почалася багато століть тому.

"День Автономної Республіки Крим". Книжкова виставка

 20 січня, Україна відзначає День Автономної Республіки Крим. Столицею Автономної Республіки Крим є місто Сімферополь.

20 січня 1991 року, відбувся Всеукраїнський референдум щодо відновлення Автономної Республіки в Криму.


Тоді більшість мешканців півострова - 94% виборців - проголосували за автономію.

       У лютому 2014 року росія грубо порушила міжнародне право, незаконно окупувавши Кримський півострів. 

Депортація з історичної Батьківщини кримських татар радянським тоталітарним режимом, окупація Кримського півострова тоталітарним російським режимом — це те, через що пройшов кримськотатарський народ у своїй історії. І свій вибір давно зробив — бути з українцями та разом будувати щасливу і незалежну Україну. Від початку російсько-української війни позиція України та усього цивілізованого, демократичного світу залишається незмінною — Автономна Республіка Крим є територією Незалежної України, що визнано й українським законодавством та міжнародною спільнотою. У часи важких випробувань, коли на нашу землю прийшла війна, кримські татари разом з українцями борються з російськими загарбниками та беруть активну участь у звільнені української землі від окупантів.

Немає сумнівів, що кримські татари будуть і серед перших, хто визволятиме рідну землю — український Крим від російських окупаційних військ. Кримські татари були, є та залишатимуться надійною опорою Української держави в Криму. Наша майбутня перемога сьогодні виборюється спільними зусиллями українців, кримських татар та всіх національностей, які боронять Україну. Крим — був, є і буде українським!

Бібліотечні книги:

Березовець, Т. Анексія: Острів Крим. Хроніки “гібридної війни”. – Київ: Брайт Стар Пабліцин, 2016

Джемілев, М. Від Узбекистану до України: хроніки боротьби за права людини. – Київ: Дух і літера, 2021

Кримський інжир: антологія. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019

Кульчицький, С. Кримський вузол. – Київ: КЛІО, 2019

Магочій, П. Крим – наша благословенна земля. – Ужгород: Видавництво Валерія Падяка, 2022



пʼятниця, 17 січня 2025 р.

«Новинки книжкового світу». День нових книг

 16 січня 2025 року  відбувся День нових книг «Новинки книжкового світу», який інформував та ознайомив з новими надходженнями книг для дітей і дорослих. 




Адже: Кожна нова книга – це завжди нове знайомство, нові герої, нові імена.

 Кожен читач знайде собі захоплення, нову книгу для читання. 

У програмі дня були представлені увазі книжкові виставки нових надходжень. З читачами були проведені бібліографічний огляд підліткової літератури «Ці книги варто прочитати, якщо ти не дуже любиш читати», голосні читання «Неймовірна казка», бесіда «Зверніть увагу на цю книгу». 

Також цього ж дня користувачі відповідали на запитання анкети 

1. Чи любите ви читати книги?

2. Яким чином ви вибираєте книжки для читання?

3. Про що вам подобається читати?

4. Чи є у вас домашняя бібліотека?

5. Хто з героїв книг вам найбільше сподобався?

6. З ким ви обговорюєте прочитані книги?

7. Назвіть своїх улюблених письменників?

8. Яку нову книжку ви бажаєте побачити у фонді нашої бібліотеки?


Ніл Гейман

(англійський письменник-фантаст, нар. 1960)

(З лекції "Чому майбутнє залежить від бібліотек, читання та уяви?", 2012)

"Найпростіший спосіб переконатися в тому, що ми виховуємо освічених дітей, — навчити їх читати, і показати їм, що читання приносить задоволення. А це значить, у найпростішому розумінні, знайти книжки, які їм подобаються, дати їм доступ до цих книжок і дозволити їм читати їх".

"Бібліотеки – це свобода. Свобода читати, свобода думок, свобода спілкування. Це освіта (що не є процесом, який зупиняється в день, коли ми закінчуємо школу або університет), це розваги, це створення безпечних просторів, а також доступ до інформації".

"Інформація має цінність, а правильна інформація має величезну цінність. [...] Ми потребуємо допомоги в керуванні цією інформацією, щоби знайти те, що нам справді потрібно".


середа, 15 січня 2025 р.

"Сніговики бувають різними". Гурток малювання

Сьогодні заняття гуртка з малювання було присвячено малюванню сніговика. також присутні познайомились про історію походження цього персонажу.



         Неодмінним атрибутом кожного новорічного свята є сніговик, якого так полюбляють ліпити діти не тільки в Україні, а й по всьому світі. Але звідки цей зимовий персонаж взявся? Звідки пішла ця традиція, ця весела дитяча забава? Найбільш раннє зображення сніговика. Часослов, 1380 р.  Не має сумніву, що ліпити такі сніжні скульптури  почали ще з давніх часів. Однак походження сніговика доволі туманне. Вважається, що сніговики точно вже були в часи Середньовіччя. Зокрема, про це говорить сучасний дослідник Боб Екштейн у своїй «Історії сніговика» (2007 р.). Він проаналізував різні художні зображення в бібліотеках, картинних галереях та музеях Європи і дійшов такого висновку. Також  Екштейн ствердив, що найбільш раннім доказом існування сніговика є мініатюри на полях книги «Часослов» (1380 р.), яку було віднайдено в Королівській бібліотеці Нідерландів ( м. Гаага).
        В язичницькі часи люди вірили в силу-силенних духів, що жили всюди, в тому числі в повітрі. Ці духи владарювали над різними силами природи, в тому числі і снігами. Відомий дослідник слов’янського фольклору О. М. Афанасьєв (1826–1871) вважав, що сніговик – це створена людиною зі снігу небесна німфа, яка впала мертвою під час міфічного бою між богами грому та хмар. Танучи весною, небесна німфа оживала, підносячись у вигляді пари на небо. Після цього вона знову могла приносити дощі на землю, які так конче потрібні були людям для виживання. Тому люди і ліпили сніжних баб зимою, надіючись на гарний, завдяки дощам, урожай.

Взято з сайту Україна - це ми! https://we.org.ua/kultura/snigovyk-hto-vin-i-zvidky/

понеділок, 6 січня 2025 р.

"Під високими містами є тунелі з поїздами". Вікторина

10 січня відзначають Всесвітній день метро. 
Чи сьогодні ми можемо уявити наші міста без метро?
 Ми пропонуємо вікторину про метро


Метро – це не просто зручний транспорт, а справжній символ міської культури. Чи знаєте ви, що перша лінія метро була відкрита ще в 1863 році у Лондоні? Її називали "Метрополітен Рейлуей", і вона працювала на паровій тязі. Тоді ніхто й не уявляв, що цей винахід стане глобальним явищем.  

На початку XX століття метро поступово поширилося Європою та Америкою, і кожне місто додавало щось своє. Париж зачарував елегантними арками станцій в стилі ар-нуво, Москва вразила розкішними станціями, що більше схожі на палаци, а Нью-Йорк став прикладом масштабності та функціональності.  

Заглиблюючись в історію, можна побачити, як метро змінювало міста та їхнє життя. Від простого способу уникнути заторів до справжньої підземної культури з музикантами, виставками й цікавими артпроєктами.  

Сьогодні метро існує у понад 200 містах світу, і його продовжують вдосконалювати. Наприклад, в Токіо розробили спеціальні потяги з низьким рівнем шуму, а в Дубаї діє повністю автоматизована система метро.  

Метро – це не лише інженерний шедевр, а й дзеркало історії та культури кожного міста. Тож наступного разу, спускаючись до підземки, згадайте, що ви частина цієї глобальної історії. 

 У наш час метрополітен має важливе значення для міської інфраструктури, адже завдяки його потужностям можна перевозити велику кількість пасажирів. Метро доступне за будь-яких погодних умов, воно безпечне і швидке.