середа, 15 грудня 2021 р.

«В небі бачим жовте коло - оживає все навколо» . Жовта середа

Триває Національний тиждень читання, 13-19 грудня
День третій - ЖОВТА СЕРЕДА
Сьогодні у нас була насичена програма: були учні СШ № 12, читали , відгадували загадки, приймали участь у швидкому квесті 





Гурток малювання «Жовто-яскраве сонцезагляда у віконце»




Дорослі читачі  не відставали, також цікавилися книжками і  "підвішували" книги










вівторок, 14 грудня 2021 р.

«Є межа у печалі, але тривога не має межі» Заочна подорож до музею «Чорнобиль»

 14 грудня в Україні традиційно вшановують День ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – людей, які ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію 20 століття, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС.

Ця пам’ятна дата була затверджена указом Президента України 10 листопада 2006 року. Саме 14 грудня було офіційно повідомлено про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС.


Пропонуємо пошанувати пам'ять ліквідаторів відвідавши музей заочно або поновити пам'ять про події через книжки

       

14 грудня ми вклоняємося перед мужністю, самовідданістю та високим професіоналізмом ліквідаторів.

Висловлюємо слова щирої подяки усім ліквідаторам. 

понеділок, 13 грудня 2021 р.

«Ворожіння на Андрія». Андріївські вечорниці

 На Андрія робиться дівицям надія.

Я, святий Андрію, конопельки сію, дай же, Боже, знати, з ким весілля грати.

Андрію, Андрію, я тобі коноплі сію, пеленою волочу, бо я заміж хочу.

АНДРІЯ. В цей день жінки намагалися не пекти хліба, не шити і не прясти. На Андрія дівчата багато ворожили, завбачуючи свою долю. Дійства, пов'язані з гаданнями, такі ж, як і напередодні Нового року.

У деяких районах, зокрема на Поліссі, влаштовували своєрідне дійство — «сіяли льон». Дівчата вибігали на вулицю, імітували сівбу льону (деінде — конопель) і «волочили ниву» спідницями, приказуючи: «Святий Андрію, на тобі конопельки сію, дай же мені, Боже, знати, з ким їх буду брати!»

Взявши вдома борошна, сходилися до однієї з подружок. Щоб замісити його, тричі ходили до річки; воду приносили лише в роті. Зачерпнувши долонею із дна джерелиці, дивилися, що потрапило до рук: якщо камінець — майбутній чоловік буде мулярем, земля — хліборобом, скіпка — столяром... Зготовлені пампушки (балабушки) випікали в печі й клали на ослінчик. Господиня впускала до хати зголоднілого пса — чий виріб він з'їдав найперше, та юнка найшвидше вийде заміж.

У деяких районах, зокрема на Поліссі, влаштовували своєрідне дійство — «сіяли льон». Дівчата вибігали на вулицю, імітували сівбу льону (деінде — конопель) і «волочили ниву» спідницями, приказуючи: «Святий Андрію, на тобі конопельки сію, дай же мені, Боже, знати, з ким їх буду брати!»

Взявши вдома борошна, сходилися до однієї з подружок. Щоб замісити його, тричі ходили до річки; воду приносили лише в роті. Зачерпнувши долонею із дна джерелиці, дивилися, що потрапило до рук: якщо камінець — майбутній чоловік буде мулярем, земля — хліборобом, скіпка — столяром... Зготовлені пампушки (балабушки) випікали в печі й клали на ослінчик. Господиня впускала до хати зголоднілого пса — чий виріб він з'їдав найперше, та юнка найшвидше вийде заміж.

Сьогодні у нас і ворожили і співали







Національний тиждень читання: день перший

 Національний тиждень читання, 13-19 грудня 2021 р.  


З 13 по 19 грудня 2021 р. в Україні вперше відбудеться Національний тиждень читання. Це буде особливий час, коли читачі, письменники, видавці, бібліотекарі, книгарі об’єднаються навколо книги та читання.

Тиждень пройде під егідою Українського інституту книги спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України. Партнерами події є ВГО Українська бібліотечна асоціація й Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів.

ДЕНЬ перший

Червоний понеділок






середа, 8 грудня 2021 р.

«Підліток і право». Книжкова виставка

ТВОЇ ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ І ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
6 років
Право відвідувати школу
Право самостійно укладати дрібні побутові угоди
10 років
Згода на зміну імені та прізвища
Згода на всиновлення чи відновлення батьківських прав
Вибір з ким із батьків жити після розірвання шлюбу
Заслуховування під час судового процесу
Вступ в дитячі суспільні об’єднання
14 років
Ти маєш право здійснювати авторські права. Маєш авторські права на свої твори і винаходи. Це означає, що ти маєш право на авторську винагороду;
Ти маєш право вимагати відміни усиновлення
Ти маєш право обирати місце проживання зі згодою батьків
Ти маєш право їздити дорогою на велосипеді, бути водієм гужового транспорту;
Ти маєш право працювати на нешкідливій роботі у вільний від навчання час, але лише за згодою одного із батьків і не більше 4 годин на день;
За певні злочини (умисне вбивство, крадіжка, грабіж, терористичний акт, злісне хуліганство, навмисне знищення чужого майна) тебе можуть засудити до кримінального покарання (штрафу, громадських робіт чи позбавлення волі)
15 років
Ти маєш право на працю (не більше 24 годин на тиждень)
маєш право самостійно розпоряджатися своєю заробітною платою чи стипендією;
за згодою батьків ти маєш право укладати будь-які угоди, наприклад, продавати щось чи дарувати;
ти маєш право відкрити рахунок у банку і розпоряджатися ним за згодою своїх батьків;
у разі заподіяння матеріальної шкоди ти зобов'язаний відшкодувати збитки (якщо ти не маєш заробітку, це мусять зробити твої батьки).
16 років
Ти маєш право отримати паспорт
Ти маєш право змінити своє ім'я чи прізвище;
Ти маєш право самостійно влаштовуватись на роботу, яка триває не більше 36 годин на тиждень;
Ти маєш право водити мотоцикл;
Ти маєш право вивчати водіння автомобілем.
за адміністративні порушення наприклад проїзд без квитка або перехід дороги у недозволеному місці, з тебе можуть стягнути штраф.
Ти відповідаєш за всі злочини як дорослий, але з деякими обмеженнями, наприклад, тебе не можуть засудити до довічного ув'язнення.
17 років
Підлягаєш початковому ставленню на військовий облік
18 років
за законом ти стаєш повністю дорослим;
ти маєш право голосувати і бути обраним до місцевих органів влади;
ти можеш водити автомобіль;
ти можеш взяти шлюб, закон встановлює однаковий шлюбний вік для чоловіків і жінок на рівні 18 років; (за рішенням суду може бути надано право на шлюб з 16 років, якщо буде встановлено, що це відповідає інтересам людини)
якщо ти чоловічої статі, тебе можуть призвати на військову службу.
Якщо Ти хочеш більше дізнатися про свої права, знати як їх реалізовувати, куди звертатися та як їх захищати, Рада Європи виготовила для тебе Паспорт на твої права можна звернутися до БІБЛІОТЕКИ

Про нерухомість: як не стати ошуканим. Година - застереження

вівторок, 7 грудня 2021 р.

"Насиллю - ні!". Виставка дитячих малюнків

 У рамках Всеукраїнської акції "16 днів проти насилля" діти - користувачі бібліотеки намалювали  своє бачення про насилля.


понеділок, 6 грудня 2021 р.

«Правові орієнтири» Перегляд літератури

10 грудня - Міжнародний День прав людини


Це нагода ще раз заявити про значущість прав людини, необхідність глобальної солідарності, нашого взаємозв’язку і загальної людяності.


Саме в цей день 73 роки тому Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН) ухвалила Загальну декларацію прав людини — історичний документ, що має величезне значення для цілої епохи. Декларація проголошує невід’ємні права, притаманні кожній людині незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, майнового, станового чи іншого становища.

Зокрема, Декларація займає важливе місце серед міжнародно-правових документів, які визначають права людини у сфері охорони здоров’я. Так, відповідно до статті 25, кожна людина має право на...


Права людини повинні зайняти центральне місце у світі, а це значить, що необхідні:

ліквідація будь-яких форм дискримінації;

усунення нерівності;

заохочення участі й солідарності;

сприяння сталому розвитку.

Як зазначає ООН, досягнення загальних глобальних цілей можливе, тільки якщо створено рівні можливості для всіх, усунено недоліки, систематичними проблемами нерівності та дискримінації.

На правах людини ґрунтуються Цілі сталого розвитку, оскільки, лише забезпечивши повагу до людської гідності, ми можемо сподіватися на просування вперед у їх досягненні.

Цілі сталого розвитку, їх ще називають Глобальними цілями, є загальним закликом до дій, спрямованих на те, щоби покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і добробут для всіх людей у світі.

В Україні вони затверджені Указом Президента України № 722/2019 «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року».

ПРООН наголошує, що у час пандемії COVID-19 права людини не можна відкладати на потім. Навпаки — ми маємо докладати особливих зусиль, щоб захищати права найбільш уразливих серед нас.

четвер, 2 грудня 2021 р.

«Долоньки-побажання». Благодійна акція-передача листівок та речей

 Грудень розпочався: в рамках благодійного проєкту "Намистинки доброти"  був підготовлений і проведений майстер клас з виготовлення  листівок побажань у формі людських долонь.

«Долоньки-побажання»     ✋✋✋    Майстер-клас

 

«Долоньки-побажання». Благодійна акція-передача листівок та речей для мешканців будинку соціального піклування, що на вулиці Суздальській.


Цього разу ми підготували листівки-долоньки з побажаннями, книги та одяг

                                                    




середа, 1 грудня 2021 р.

«ВІЛ та СНІД». Інформаційна година

 



З того часу, як було відкрито новий вірус, епідемія ВІЛ/СНІДу охопила весь світ і забрала понад 20 млн., життів. Більше половини нових випадків зараження ВІЛ реєструється серед людей віком від 15 до 24 років. Щодня у світі інфікується понад 6 тисяч юнаків та дівчат

    Що таке СНІД?

СНІД це хвороба, яка ослаблює організм людини настільки, що він більше не може чинити опір хворобам.

    СНІД це хвороба, яка ослабляє організм людини настільки, що він більше не може чинити опір хворобам.

   С-СИНДРОМ "Синдром" означає сукупність різних симптомів і хвороб.

   Н-НАБУТОГО Це означає, що він отриманий від когось ще, хто вже має вірус, що заподіює хворобу.

   І-ІМУННОГО Це захисна система нашого організму, яка захищає нас від хвороби.

   Д-ДЕФІЦИТУ Імунна система слабшає, звідси і "дефіцит". Вона не може більше « захищати тіло від хвороби.»

    Що таке ВІЛ?

   В-ВІРУС Вірус – це мікроорганізм, якого не можна побачити очима, або під мікроскопом. Він часто ховається в людському тілі багато років, перш ніж заподіє хворобу. Навіть коли людина здорова, він (вона) може передавати вірус іншим.

   І-ІМУННОГО ДЕФІЦИТУ Вірус руйнує імунну систему організму. Через деякий час, організм не може захистити себе від хвороби.

   Л-ЛЮДІНИ Вірус живе лише в людині, а не в тваринах або комарах.

    Шляхи інфікування

ВІЛ-інфікована людина – це носій вірусу, здатний заражати здорову особу. Вірус передається:

• при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою, коли через слизову оболонку статевих органів, прямої кишки чи ротової порожнини вірус проникає в організм статевого партнера;

• через кров, насамперед через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин, а також забруднений кров'ю, нестерильний медичний інструмент;

• дитині від ВІЛ-інфікованої матері – інфікування відбувається під час вагітності, пологів чи годуванні грудним молоком.

Підступність ВІЛ-інфекції у тому, що після зараження людина може довгий час не відчувати ознак хвороби, вважати себе здоровою і водночас заражати інших – насамперед своїх сексуальних партнерів та партнерів по голці. Період безсимптомного носійства може тривати 8 – 10 і більше років, після чого розвивається СНІД.

    Збудник СНІДу найчастіше вражає:

• ін'єкційних споживачів наркотичних речовин, що користуються спільними шприцами, голками, при фасуванні наркотику та введенні його ін'єкційним шляхом;

• сексуальних партнерів ВІЛ-інфікованих, що не застосовують засоби індивідуального захисту – презервативи.

   Не виключена можливість ураження ВІЛ при порушенні правил гігієни при голінні, манікюрі, татуюванні та деяких інших косметичних процедурах, а також при медичних маніпуляціях, які супроводжуються пошкодженням цілісності шкіри чи слизових оболонок з використанням нестерильних інструментів. Правильна і своєчасна обробка косметичного приладдя та стерилізація медичного інструментарію (чи використання одноразового) забезпечують безпеку їх застосування.

Як вірус НЕ поширюється:

– через контакт з іншими рідинами тіла (сльози, піт, слина).

– через кашель, чхання, торкання, обійми, загальні тарілки або чашки, сидіння поряд з інфікованим, загальний душ або купання з ними.

– Через поцілунки. Через комарів, клопів або тварин.

– Через дотик до тіла померлого від СНІДУ.

Визначити інфекцію можна:

– у відповідь на проникнення вірусу, в організмі людини через 1-3 місяці утворюються антитіла. Їх поява є свідченням ВІЛ-інфекції, а виявляються антитіла за допомогою дослідження крові. Обстеження на СНІД проводяться в кабінетах довіри, де за бажанням це можна зробити анонімно.

– зразки донорської крові досліджуються комплексно на ВІЛ, віруси гепатитів В і С, сифіліс в діагностичних лабораторіях станцій переливання крові.

– вагітні жінки дворазово обстежуються на ВІЛ за добровільною згодою в жіночих консультаціях при взятті на облік та оформленні на пологи.

– в лабораторіях діагностики СНІДу обласних (міських) центрів профілактики СНІДу обстежують контингенти людей, що відносяться до груп ризику: це особи, що вживають наркотики ін'єкційним шляхом, ведуть безладні статеві стосунки або мають статеві контакти з ВІЛ-інфікованими чи хворими на СНІД.

Всі відомості стосовно ВІЛ-інфікованої особи є конфіденційними. Невідкладна медична допомога ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД надається в усіх лікувально-профілактичних закладах України

    Перебіг хвороби

   Перші симптоми хвороби спостерігаються в середньому через 1,5-3 місяці після інфікування. Це так звана гостра стадія ВІЛ-інфекції, і вона спостерігається не у всіх інфікованих. Для гострої стадії характерна тривала лихоманка, схуднення, нічне пітніння, збільшення лімфатичних вузлів. Продовжується недуга 2-3 тижні, і людина нібито одужує, проте вірус залишається в організмі і може інфікувати інших.

   Період безсимптомного вірусоносійства триває від кількох місяців до багатьох років (8 і більше). Протягом всього цього часу ВІЛ-інфікована особа почувається здоровою. Проте врешті вірус долає імунний захист і знижує опірність організму. Як наслідок, розвивається СНІД, який проявляється інфекційними хворобами, найчастіше це тривалі запалення легень (пневмонії), туберкульоз, вірусні хвороби (оперізуючий лишай, герпес, цитомегаловірусна інфекція), у деяких хворих розвиваються пухлини чи ураження нервової системи. Хвороба тягнеться кілька років, людина виснажується і гине.

    Хоча ефективних ліків від СНІДу ще немає, проте розроблено так звані антиретровірусні препарати, які впливають на рівень вірусу в крові, знижують його і цим значно подовжують життя ВІЛ-інфікованих, зменшують число смертей від цієї хвороби. Найкращим засобом запобігання зараження ВІЛ залишаються профілактичні засоби, дотримання та застосування яких дозволить виключити зі свого життя ризиковані миттєвості.

Чи можна вберегти себе від СНІДу?

На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування, тому головною зброєю в боротьбі з поширенням вірусу є попередження інфікування. У зв'язку з цим, необхідно:

• приймати правильні щодо свого здоров'я рішення, намагатися протистояти таким факторам ризику, як потреба експериментувати, самоутверджуватись під тиском з боку однолітків та наркодільців;

• уникати випадкових статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування. Застосування презервативів значно знижує можливість інфікування партнера не тільки ВІЛ, але й збудниками венеричних захворювань, вірусних гепатитів.;

• сексуальні стосунки з особами, що вживають наркотики, здебільшого неконтрольовані і вже тому небезпечні.

• не застосовувати вже використані, брудні шприци та голки при введенні наркотиків.

• важливо знати, що вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію, для проведення профілактичного лікування.

   ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку. ВІЛ – позитивна людина має право вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту. Людина має право жити!

Лікар-епідеміолог                                                                Іванна Болотова

Люди и ВИЧ: книга для неравнодушных/ ред.: Е. Пурик. — Київ: Фарм-арт, 2001. — 352 с.

Анотація: Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД — міжнародна неурядова організація, заснована у 1993 році для сприяння громадським діям у галузі відповіді на пандемію ВІЛ-інфекції у країнах, що розвиваються. З того часу Альянс підтримав понад 1 150 неурядових та громадських організацій у 40 країнах Африки, Азії, Центральної Європи та Латинської Америки для здійснення проектів з профілактики, лікування та зниження шкоди, яку завдають ВІЛ.

«Люди та ВІЛ» ― це перший в Україні досвід створення досить всеосяжної книги, присвяченої пандемії ВІЛ-інфекції та призначеної для широкої публіки. Пропоноване до Вашої уваги видання ― не методичний посібник для професіоналів охорони здоров'я. Це книга для людей різного віку та професій, чоловіків і жінок – усіх, хто з тих чи інших причин зацікавлений дізнатися про ВІЛ-інфекцію більше. Насамперед, вона буде корисна тим, хто живе з ВІЛ, їхнім близьким та рідним, співробітникам громадських та державних ВІЛ-сервісних організацій, медичним та соціальним працівникам, вчителям, усім думаючим та небайдужим людям.

Під час створення книги використано структуру та базовий матеріал із 23-го видання Національного керівництва зі СНІД (Великобританія), а також матеріали багатьох національних та міжнародних державних та неурядових організацій, узагальнено світовий та український досвід відповіді на епідемію.

Страшко С.В. Соціально-просвітницькі тренінги з формування мотивації до здорового способу життя та профілактики ВІЛ/СНІДу/ С.В. Страшко, Л.А. Животовська, О.Д. Гречишкіна та ін. — Київ: Освіта України, 2006. — 260 с.

Анотація: Навчально-методичний посібник для викладачів валеології, основ медичних знань та безпеки життєдіяльності, вчителів основ здоров'я, студентів вищих педагогічних навчальних закладів.

Посібник буде корисним для студентів педагогічних вищих навчальних закладів, вчителів, класних керівників, соціальних педагогів в організації роботи з дітьми та молоддю, спрямованої на формування здорового способу життя, а також спонукатиме їх до пошуку нових ідей, педагогічних рішень, творчості.


четвер, 25 листопада 2021 р.

"16 днів проти насилля". Тематична виставка

З 25 листопада до 10 грудня проходить щорічна акція “16 днів проти насильства” основною метою акції є:


✅ привернення уваги громадськості до актуальних для суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;

✅ активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;

✅ проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім’ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості всіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства;

✅ формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства

Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:

– 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

– 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

– 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

– 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

– 5 грудня – Міжнародний день волонтера;

– 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

– 10 грудня – Міжнародний день прав людини.



 

середа, 24 листопада 2021 р.

«Ні, це не сон, таке було морили голодом село». Книжкова виставка-інсталяція

 27 листопада – День пам’яті жертв голодоморів.



27 листопада відповідно до Указу Президента України від 26.11.1998 № 1310/1998 в Україні вшановується День пам’яті жертв голодоморів. Також у цей день відповідно до постанови Верховної Ради України від 16.12.2020 № 1092-IX відзначаються 100-ті роковини від початку масового штучного голоду 1921 – 1923 років в Україні і 75-ті роковини від початку масового штучного голоду 1946 – 1947 років в Україні.


Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять мільйонів жертв голодоморів. У ХХ столітті українці пережили їх тричі: 1921 – 1923, 1932 – 1933 і 1946 – 1947 роках. Наймасштабніший із них був у 1932 – 1933 роках. Саме його нині називають геноцидом українського народу, здійсненим сталінським режимом. Жертвами цього Голодомору в Україні стали щонайменше 3,9 мільйона людей.








четвер, 18 листопада 2021 р.

«Люди Вільної Держави». Історичний вектор

Що таке гідність? Чи бачили ми її? Чи маємо ми її? Революція 2013-2014 років – це не протистояння Заходу й Сходу – це протистояння між тими, хто має гідність, і тими, хто не тільки не має її, а й взагалі не розуміє, що це означає


Пройшла страшний ти час розрухи,

Голодомору i вiйни,

Розправили величнi крила

Твої знедоленi сини.

Здобудем волю i свободу

Ми для онукiв та дiтей,

Здобудем славу i майбутнє

Для України та людей !...

..