неділю, 20 червня 2021 р.

"Свято Трійці". Святкове інформування

 


Трійця. Історія Свята

   Апостоли — учні Ісуса Христа встановили свято на честь Святої Трійці. Цим вони хотіли закріпити в пам'яті людей подію, що відбулася на п'ятдесятий день після Воскресіння Господнього. За біблійними переказами, в той день Святий Дух зійшов на цих самих апостолів, які до того моменту вже п'ятдесят днів поспіль молилися в Сіонській світлиці, яка згодом стала першим християнським храмом.

    Варто відзначити, що після зішестя Святого Духа апостоли помітили деякі зміни: вони раптово навчилися зцілювати і пророкувати. При цьому вони ще й заговорили різними мовами: знання мов їм було дано, щоб нести Слово Боже по світу. Після цього учні Христа і вирушили в різні частини світу, щоб розповісти всім мешканцям планети про життя Господньої і його болісної смерті за гріхи всього людства.



   Cвято Трійці вважається одним з найважливіших християнських свят. Свята Трійця — ім'я Живого Бога в православ'ї, Єдиного в Трьох Особах, іпостасях Божества, Отці, Сину і Святому Дусі. Святкується Трійця 2021 виключно в неділю.До речі, Трійцю ще називають Зеленою неділею, бо свято символізує пробудження природи та її повернення до життя.



    А офіційне встановлення такого свята, як Трійця, відбулося в 381 році, коли в Константинополі був скликаний II Вселенський собор, на якому було сформульовано вчення про Трійцю. Саме тоді затвердили догмат про рівність і едіносущія всіх Божих осіб.

   Наші предки слов'яни стали відзначати Трійцю набагато пізніше — лише через 300 років після хрещення Русі, тобто в кінці XIII - початку XIV століть.

Через те, що Трійця — релігійне свято, то природно, в цей день ніколи не обходиться без служби в храмі, яка за традицією включає Божественну літургію і Велику вечірню.

Що читати ? До уваги користувачів бібліотеки виставка матеріалів: 



Традиції святкування

Храми на Зелені Свята заведено прикрашати зеленню: на підлогу зазвичай кладуть свіжоскошену траву, ікони прикрашають весняними квітами та молодими гілками дерев. Багато віруючих в цей день приносять з собою до церкви кілька гілок берези, щоб освятити їх, а потім поставити у себе вдома (зазвичай освячені гілки ставили близько ікон). Вважається, що таким чином можна захистити свій будинок і себе заодно від усього зла. Взагалі, береза є головний атрибут свята, її гілки символізують силу Святого Духа.

    Ще одна традиція дня — влаштовувати застілля і запрошувати на торжество всіх родичів, друзів і близьких. До речі, через те, що П'ятидесятниця — це не пісний день, то у господинь є можливість продемонструвати всю свою кулінарну майстерність і порадувати своїх гостей найрізноманітнішими стравами. Однак традиційною стравою на Трійцю був і залишається коровай.

    Раніше в День Святої Трійці влаштовувалися справжні народні гуляння — ближче до вечора у всіх селах починали водити хороводи, співати пісні і танцювати. Варто зазначити, що забави на Зелену Неділю не втрачають своєї популярності дотепер.

    Крім того, в Тройцю завжди було заведено свататися. Так, вважалося, якщо посвататися на П'ятидесятницю, а весілля зіграти на Покров — день, коли, на думку наших предків, осінь зустрічається з зимою, то щасливе спільне життя забезпечена.

    Також існує ще ряд традицій, пов'язаних з підготовкою до Трійці. Наприклад, за пару днів до свята віруючі зазвичай влаштовують генеральне прибирання в будинку. Річ у тому, що в сам День Святої Трійці не можна забиратися, а також шити та прати, іншими словами, виконувати якусь роботу по дому. А в батьківську суботу — день, що передує Трійці, — заведено відвідувати кладовища і поминати покійних.

В давнину українці святкували Трійцю дуже врочисто. Зранку господині готували святкове застілля, прибирали та вбирали хатини. Після цього всі вбиралися у святковий одяг, сідали й чекали, поки вдарять церковні дзвони. Якщо вдарить дзвін — це блага звістка. Тоді всі починають хреститись та йдуть до церкви. Ідучи до церкви, кожна дівчина несла в руках свіжі квіти. Після служби відбувався хресний хід до криниць, щоб освятити їх святою водою. Дехто освячував і оселі. Вірили: таким чином захищались від русалок.

Трійця здавна вважається дівочим святом. Дівчата ворожили, ходили в ліс і кидали сплетені вінки у водойму, вважаючи, що вони дістануться русалкам. А вже від русалок чекали, що тінаворожать їм багатих наречених.  

Майстер-клас по плетінню вінків


Що святять на Трійцю

Друга назва свята, Зелена неділя, говорить сама за себе. Хатини здавна прикрашають живими квітами, рослинами та всім, що символізує нове життя. А перед цим рослини освячують в церквах.

аїр



Стебла аїру приносять удачу та захищають від невдач, тому його треба розкидати по підлозі в усіх кімнатах: вдачі мало не буває! Вважається, що троїцький аїр надає оселі позитивної енергетики.

чебрець



Вважається жіночою та Богородицькою рослиною. Особливий дар чебрецю відчують ті, хто мріє про міцний шлюб: в давнину чебрець носили як оберіг, щоб зустріти своє кохання. Також чебрецю приписують заспокійливу дію на буйну вдачу: чебрець сушать та кладуть в подушки для спокійного сну, жінки здавна клали сушений чебрець у ладанки чоловікам, щоб не втрачали голову.

пижмо



Пижмо за віруванням наших предків захищає від вроків та привороту. Практичне застовування: захищає речі від молі.

любисток



Захистить вас від злих сил та наврочень.

полин



Існує повір'я, що якщо повісити полин над дверима, то ваша домівка буде захищена від темних сил. Також заведено використовувати полин, щоб в домівках не заводилися миші та таргани.

м'ята


Містить заспокійливу чару, притягує до оселі добро та злагоду




Немає коментарів:

Дописати коментар